Nauka

61 zakażeń koronawirusem. Polska w stanie zagrożenia epidemicznego

Agencja Gazeta
Jedna z pacjentek, 57-letnia mieszkanka Poznania, zmarła. W domowej kwarantannie znajduje się już 2,7 tys. osób. Minister zdrowia zapowiedział wyznaczenie sieci szpitali zakaźnych.

W związku z rosnącym zagrożeniem minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie w tej sprawie daje szefowi resortu zdrowia prawo m.in. do nałożenia obowiązku szczepień, określonych zabiegów sanitarnych czy wprowadzenia czasowego ograniczenia przemieszczania się.

Dodatkowo w każdym województwie ma działać, wedle planów MZ, minimum jeden szpital wyłącznie zakaźny. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10 proc. łóżek respiratorowych.

57-letnia kobieta, która jest pierwszą śmiertelną ofiarą koronawirusa w Polsce, mieszkała w Poznaniu. Od początku jej stan był ciężki. Ze względu na zapalenie płuc o bardzo ciężkim przebiegu była podłączona do respiratora i utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej. Jak informował minister zdrowia, zmarła pacjentka miała współistniejące choroby, które wymagały przyjmowania leków obniżających odporność. Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania, zdementował pojawiające się w sieci informacje, że córka 57-latki, również zakażona koronawirusem, jest nauczycielką w jednej z poznańskich szkół.

W piątek rano ministerstwo zdrowia podało informacje o siedmiu nowych zakażeniach. W Polsce potwierdzono w sumie 61 zakażeń koronawirusem. 384 osoby są hospitalizowane. Ponad 2,7 tys. osób znajduje się w kwarantannie domowej. Za jej złamanie grozi kara do 5 tys. zł.

Zamknięto szkoły, uniwersytety i teatry

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2 w Polsce rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich żłobków, przedszkoli, szkół i uczelni wyższych. Dziś zapowiedziano, że możliwość pobierania zasiłków opiekuńczych zostanie rozszerzona – na razie do zasiłku mają prawo wyłącznie rodzice dzieci do 8. roku życia.

Czytaj także: Koronawirus SARS-CoV-2. Fakty, a nie mity

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, apelował w czasie konferencji prasowej do pracodawców, aby „zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalnie wdrożyć zdalną pracę”. Dodał, że taką pracę wdrożyła już administracja państwowa – stacjonarnie, w urzędach, nie pracuje już 55 proc. pracowników KPRM.

Ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz uspokajała, że rząd nie planuje zamknięcia sklepów. Zapewniała, że jeżeli będzie potrzeba, by zwiększyć produkcję żywności, taka decyzja zostanie podjęta. „Nie planujemy również otoczenia kordonem żadnego miasta” – mówiła Emilewicz.

W całym kraju odwołane są wszelkie imprezy masowe i zawieszona zostanie działalność instytucji kultury, w tym teatrów, kin i muzeów. Całodobowe służby sanitarne mają kontrolować podróżujących na granicach, w portach i pociągach.

Duże spadki odnotowała warszawska giełda: WIG 20 wrócił do poziomu najniższego od lipca 2003 roku.

PiS zerwał kworum w Senacie

Senat zajmował się w czwartek specustawą w sprawie koronawirusa. „Większościowa opozycja” zamierzała wprowadzić do porządku obrad głosowanie nad zgłoszonymi przed siebie poprawkami do tej ustawy. Klub PiS był przeciwny nowelizacji i zmianom w ustawie, i opuścił salę obrad. Brak kworum zmusiło marszałka Senatu do ogłoszenia przerwy.

„To skandal, który jest niezrozumiały, szczególnie, że wszyscy deklarują, że walczymy z zagrażającą Polsce pandemią. Kiedy chcemy poprawić tę ustawę, ułatwić życie przedsiębiorcom, kiedy chcemy poprawić warunki działania ochrony zdrowia, wychodzenie z sali, by zerwać kworum jest niesłychane, niezrozumiałe” – komentował decyzję senatorów PiS Tomasz Grodzki.

Miasta zaostrzają środki bezpieczeństwa

Zespół zarządzania kryzysowego w Gdańsku wydał decyzję w sprawie ograniczenia w kursowaniu autobusów i tramwajów w związku z zagrożeniem koronawirusem. „Autobusy i tramwaje będą kursować w ograniczonym zakresie, dostosowanym do zmniejszonego zapotrzebowania m.in. w związku z zamknięciem placówek edukacyjnych oraz instytucji kultury” – zapowiedział zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski. Mimo braku ograniczeń mniej osób podróżuje warszawskim metrem – w środę liczba osób, które skorzystały z metra, była o ponad 80 tys. mniejsza niż w poprzednich dniach.

W Oświęcimiu wydzielono strefy bezpieczeństwa w autobusach. „Strefy obejmą obszar w rejonie kabiny kierowcy, pierwszych drzwi oraz pierwszych siedzeń. O strefie wydzielonej, w której nie powinni przebywać pasażerowie, będzie informować specjalne oznakowanie w postaci taśmy. (…) Nie będzie także możliwości zakupu biletu u kierowców” – poinformowała rzecznik oświęcimskiego urzędu miejskiego Katarzyna Kwiecień.

W Poznaniu do 31 marca odwołano wszystkie posiedzenia jawne w Sądzie Okręgowym. We Wrocławiu na rozprawy nie będzie wpuszczana publiczność. Do końca marca nie będzie rozpraw w Sądzie Najwyższym i Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Na podobne działania zdecydowały się sądy w kilkunastu miastach.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie ogłosiła zakaz gromadzenia się na terenie miasteczka studenckiego AGH, największego osiedla domów studenckich w Polsce.

W Łodzi patrole straży miejskiej pojawią się w galeriach handlowych, aby uświadamiać młodzieży niebezpieczeństwa związane ze spędzaniem czasu w dużych skupiskach ludzkich.

Od jutra do odwołania zamknięty zostanie Tatrzański Park Narodowy.

W związku z koronawirusem ćwiczenia odwołało wojsko.

Naczelna Izba Aptekarska opublikowała wytyczne dla aptek. Sugerująca, by klienci aptek byli obsługiwani przez okienka i nie wchodzili do środka.

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Trump zawiesza przyjazdy z Europy

Prezydent Stanów Zjednoczonych zdecydował o zawieszeniu na 30 dni wszystkich lotów z Europy. W orędziu Donald Trump mówił, że w zwalczaniu koronawirusa USA radzi sobie lepiej niż Europa: „Unia Europejska nie podjęła takich samych środków ostrożności i ograniczeń podróży z Chin i innych zapalnych miejsc. W rezultacie znaczna część ognisk koronawirusa w USA rozpoczęła się od podróżujących z Europy”. Zakazem nie będzie objęta jednak Wielka Brytania.

Najtrudniejsza sytuacja w Europie jest we Włoszech. Liczba zakażonych w tym kraju sięga 15,1 tys. Zmarło 1016 osób. Premier Włoch ogłosił zamknięcie urzędów, restauracji, punktów usługowych. Otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki, kioski z gazetami, stacje benzynowe i część fabryk. Powołano też superkomisarza do walki z epidemią.

Z kolei chińska komisja zdrowia poinformowała, że szczyt epidemii koronawirusa w ChRL minął.

W obawie przed koronawirusem dobrowolnej izolacji poddał się premier Kanady Justin Trudeau. „Lekkie objawy” choroby zaczęła wykazywać jego żona. Według „Guardiana” koronawirusa ma jeden z członków biura prasowego prezydenta Brazylii, który w ubiegły weekend towarzyszył prezydentowi Brazylii w jego wizycie w prywatnej posiadłości Donalda Trumpa. Zakażonych polityków przybywa w Iranie: koronawirusa ma wiceprezydent i dwóch ministrów. Według nieoficjalnych informacji chory może być też wiceprezydent kraju Eshaq Jahangiri.

Liczba zakażonych na całym świecie przekroczyła 133 tys., z czego ponad 4,9 tys. osób zmarło. Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus 11 marca oświadczył, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mamy do czynienia z pandemią.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama