Rynek

LOT po ratunek

Rząd uratuje LOT za 1 mld zł?

Dzięki publicznej pomocy nasz narodowy przewoźnik ma ocaleć, chociaż nie wiadomo, na jakich zasadach. Rząd zaczyna od przelewania pieniędzy zamiast powiedzieć Polakom, jak powinien wyglądać nowy Lot.

Okres poświąteczny to tradycyjnie czas na atrakcyjne wyprzedaże. Lot postanowił nie być gorszy od innych i też oferuje promocję, którą sam nazywa szaloną, kusząc bardzo tanimi biletami na najbliższe miesiące. Złośliwi podpowiadają, że kto chce skorzystać z okazji, powinien płacić kartą, a nie przelewem. Taka metoda uratowała klientów OLT Express przed utratą pieniędzy, gdy linia zbankrutowała.

Lot na razie nie upada, bo dostał w ekspresowym trybie kroplówkę od państwa. W sumie jej wartość może wynieść nawet miliard złotych, więc nasz przewoźnik raczej nie podzieli losu Malévu, Spanaira czy szeregu włoskich linii, które nie przetrwały europejskiego kryzysu. Kłopot w tym, że rząd wydaje pieniądze wszystkich podatników zanim będzie wiadomo, na co dokładnie zostanę przeznaczone.

Lot w obecnej postaci od lat przynosi ogromne straty. Na razie zwyciężył pogląd, aby restrukturyzować istniejącą firmę zamiast pozwolić jej upaść i zbudować nowego przewoźnika. Linię czekają zwolnienia, redukcja liczby maszyn i połączeń. Nie wiadomo, jak będzie wyglądać przyszłość słynnych już Dreamlinerów, których dostawy właśnie się rozpoczęły. Jeśli zostaną zlikwidowane kolejne połączenia europejskie, Lot nie będzie w stanie dowieźć wystarczającej liczby pasażerów przesiadkowych do Warszawy, którzy następnie mają lecieć Dreamlinerami do Azji czy Ameryki.

Trudno wyobrazić sobie gorszy czas na zaostrzenie kryzysu w Locie. W ostatnich miesiącach przewoźnik, nakładem olbrzymich środków, zdołał przygotować naprawdę przykuwającą uwagę kampanię reklamową wokół Dreamlinera. Jednak cały efekt promocyjny zakupu Boeingów 787 został praktycznie zmarnowany, gdy w przeddzień startu pierwszej maszyny z pasażerami wyrzucono prezesa Marcina Piróga, który poprosił o publiczną pomoc.

Wiadomo było, że Dreamliner nie rozwiąże wszystkich problemów Lotu, ale miał przynajmniej dać szansę na poprawę wizerunku. Teraz Lot znowu jest postrzegany nie jako pierwsza linia w Europie z nowoczesną maszyną, ale jako ciężar dla podatnika. A ten coraz częściej zadaje sobie pytanie, do czego narodowy przewoźnik jest mu jeszcze potrzebny. Niestety, rząd odpowiedzi na razie nie udzielił i chyba nie ma na nią żadnego pomysłu.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną