Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Cena franka przekroczyła 4 zł

Twitter
Waluta Szwajcarii gwałtownie zdrożała po informacji, że Szwajcarski Bank Narodowy przestaje bronić kursu waluty.

W ciągu niespełna godziny frank zdrożał dziś z 3,50 zł rano do około 4,20 zł w południe.

Gwałtowna aprecjacja waluty nastąpiła po zaskakującym dla rynków komunikacie szwajcarskiego banku centralnego. Po ponad trzech latach postanowił on zawiesić interwencje w obronie kursu franka na poziomie 1,2 za euro.

Bank Szwajcarii próbował zrównoważyć zmianę polityki obniżką stóp procentowych do -0,75 proc. (czyli o pół punktu proc.). To jednak nie wystarczyło i frank gwałtownie wzmocnił się w stosunku do innych walut. Chaos na rynkach spotęgował fakt, że niektóre z systemów giełdowych wobec nagłego skoku obrotów pokazywały błędny kurs – w Polsce nawet ponad 5 zł za szwajcarską walutę.

Szwajcaria zaczęła bronić kursu franka we wrześniu 2011, aby chronić swoją gospodarkę przed skutkami kryzysu w strefie euro. Jeszcze w połowie grudnia bank centralny potwierdzał swoją gotowość do interwencji, gdyby waluta zbytnio się wzmacniała. 

W oszczędnym komunikacie instytucja wyjaśniała, że presja na wzmacnianie się franka ostatnio osłabła, a ponadto szwajcarskie rynki dostosowały się już do działania w nowych warunkach.

Na godzinę 13:15 prezydent SBN zapowiedział konferencję prasową, na której ma szerzej wyjaśnić przyczyny podjęcia decyzji o zaprzestaniu interwencji w obronie kursu franka.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną