Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Na podróże małe i duże

Zakup odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego pozwoli spędzić urlop znacznie spokojniej. Zakup odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego pozwoli spędzić urlop znacznie spokojniej. Materiały klienta
Nie warto ryzykować. Zakup odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego pozwoli spędzić urlop znacznie spokojniej.

Sporo wątpliwości budzą wyjazdy bliższe, zwłaszcza te w ramach Unii Europejskiej. Niektórzy rezygnują wówczas z kupowania polisy i przekonują, że wystarczy im tzw. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Tymczasem wiele, nawet podstawowych zabiegów w innych państwach europejskich jest, inaczej niż w Polsce, przynajmniej częściowo odpłatnych. Dotyczy to każdej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i każdego dnia spędzonego w szpitalu. Takie opłaty pokryje dodatkowe ubezpieczenie turystycznego, ale już nie Narodowy Fundusz Zdrowia. Poza tym EKUZ nie zapewnia zwrotu kosztów transportu osoby chorej do Polski.

Oznacza to, że polisa turystyczna ma sens również podczas wakacji na terenie Unii Europejskiej. Jest po prostu uzupełnieniem EKUZ, którą można uzyskać w placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia, a prawo do niej ma każdy regularnie opłacający składki zdrowotne. Na pewno warto zabrać ze sobą EKUZ, bo jest to bardzo pomocna karta. Jednak nie rozwiązują ona wcale wszystkich problemów. W granicach Unii zapewnia po prostu takie traktowania, na jakie mogą liczyć mieszkańcy danego kraju.

EKUZ okazuje się natomiast zupełnie bezwartościowa podczas dalszych wycieczek. Im bardziej egzotyczna wyprawa, tym więcej atrakcji i wrażeń. Niestety, wraz z odległością rośnie też ryzyko, bo chociaż dalekie kraje kuszą wspaniałymi widokami i przepysznym jedzeniem, to w przypadku problemów zdrowotnych okazują się prawdziwą pułapką. Dotyczy to zwłaszcza kosztów leczenia. Zagraniczni turyści nie mają specjalnego wyboru – korzystanie z podstawowej, lokalnej służby zdrowia jest bardzo ryzykowne, a jakiekolwiek placówki stojące na wyższym poziomie okazują się horrendalnie drogie. Niestety, przybysz z zagranicy, a zwłaszcza z Europy uważanej za region bardzo bogaty jest traktowany jako okazja do solidnego zarobku.

Tymczasem coraz częściej wybieramy dalekie podróże, bo rośnie nasza zamożność, a koszty takich wyjazdów są w naszym zasięgu. Przede wszystkim dzięki ogromnej konkurencji linii lotniczych, które nierzadko oferują bilety w bardzo atrakcyjnych cenach. Zamiast rezygnować z takich wypraw, trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Najważniejszy cel ubezpieczenia turystycznego to pokrycie kosztów leczenia za granicą. Te potrafią sięgać w skrajnych przypadkach nawet kilkuset tysięcy złotych. Dlatego bardzo ważny jest zakup takiej polisy, która będzie miała odpowiednio wysoką sumę gwarancyjną, czyli limit odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Zakup odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego pozwoli spędzić urlop znacznie spokojniej.Materiały klientaZakup odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego pozwoli spędzić urlop znacznie spokojniej.

Rzecznik Finansowy radzi, aby ta kwota wynosiła minimum 10.000 euro, a w przypadku państw takich jak Kanada czy Stany Zjednoczone, znanych z wyjątkowo kosztownej służby zdrowia, była nie mniejsza niż 20-30.000 euro. W przypadku dalekich wypraw warto tę kwotę jeszcze zwiększyć, bo zawsze trzeba zakładać wariant pesymistyczny, w którym leczenie okaże się dłuższe i bardziej skomplikowane. Trzeba też pamiętać o bardzo wysokich kosztach ewentualnego transportu osoby chorej do Polski.

Wybierając polisę, warto dokładnie sprawdzić, jakie usługi ubezpieczyciel oferuje w ramach kosztów leczenia. Renomowane towarzystwa zwrócą koszty nie tylko badań i zabiegów ambulatoryjnych, zakupu lekarstw czy transportu osoby ubezpieczonej między placówkami medycznymi, ale także wydatki na opiekę nad dzieci i zwierzętami podczas hospitalizacji albo na zakwaterowanie osoby towarzyszącej podczas dłuższego pobytu w szpitalu.

Dobre ubezpieczenie to jednak nie tylko zwrot kosztów leczenia i transportu chorego, ale także pomoc towarzystwa w przypadku nieprzewidzianych okoliczności jak epidemia, wojna, atak terrorystyczny, rewolucja czy katastrofa naturalna. O ile część z tych zagrożeń dotyczy głównie krajów dalekich, to akurat gwałtowne zjawiska pogodowe występują, zwłaszcza latem, praktycznie w całej Europie. Jeśli zdarzy się coś niepokojącego, ubezpieczyciel zwróci koszty transportu do najbliższego bezpiecznego miejsca, a także wydatki poniesione w celu wcześniejszego powrotu do domu.

Warto zwrócić też uwagę na stosunkowo świeżą usługę dodatkową, nazywaną klauzula alkoholową. Rozszerza one zakres ubezpieczenia o sytuacje, w których na przykład złamiemy nogę, będąc pod wpływem alkoholu. Dotyczy to zarówno kosztów leczenia, jak i odszkodowania za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Taka dodatkowa klauzula zwiększa nieco wysokość składki, ale równocześnie pozwala bardziej bezstresowo korzystać z uroków wakacji. Trzeba jednak pamiętać, że nie dotyczy ona odpowiedzialności cywilnej. Jeśli zatem będąc pod wpływem alkoholu, spowodujemy na przykład wypadek samochodowy, polisa nie uwolni nas od konsekwencji szkód, jakie w ten sposób wyrządzimy innym.

Zakup odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego pozwoli spędzić urlop znacznie spokojniej.Materiały klientaZakup odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego pozwoli spędzić urlop znacznie spokojniej.

Często w gorączce przedwakacyjnych przygotowań po prostu zapominamy o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym. Jednak i na to jest rada dzięki nowym technologiom. Na niektórych lotniskach, na przykład w Modlinie, spotkać można specjalne polisomaty. Pozwalają one wykupić polisę tuż przed odlotem, gdy często mamy wolną chwilę, czekając na samolot. Procedura zakupu jest bardzo prosta i intuicyjna dzięki pomocy specjalnego, wirtualnego asystenta. A potem pozostaje nam już tylko odlot na zasłużony urlop.

Autor: Piotr Cymerman

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama