Rynek

Koszt budowy domu 2020. Czy pandemia wpłynie na cennik budowlany?

Materiały klienta
Pandemia koronawirusa ma obecnie wpływ na wiele dziedzin ludzkiego życia. Dla niektórych przedsiębiorstw jest to czas próby, który pozostawi po sobie mniej lub bardziej dotkliwe skutki. Trudna sytuacja dotyczy między innymi rynku nieruchomości i branży budowlanej.

W związku z utratą pracy wiele osób rezygnuje także z marzenia o własnym domu, obawiając się niepewnej przyszłości. Jaki będzie koszt budowy domu w 2020 roku i czy cennik budowlany ulegnie drastycznym zmianom?

Kosztorys budowy domu - na jakie zmiany powinieneś być gotowy?

Rządowy zakaz nieuzasadnionego przemieszczania się w związku z pandemią COVID19 namieszał w życiu ludzi, ale jak się okazuje, zmobilizował Polaków do pewnych kroków. Chociaż dla wielu osób inwestycja związana z budową w czasach kryzysu wydaje się zbyt ryzykowna, wszelkie statystyki nie kłamią. Wynikiem pandemii jest coraz większe zainteresowanie społeczeństwa własnym domem z działką, gdzie można schronić się przed zagrożeniem, a jednocześnie uniknąć zamknięcia w czterech ścianach na 10 piętrze wieżowca.

Wiele osób zaczęło zdecydowanie bardziej analizować swoje decyzje dotyczące wyboru przestrzeni do życia. To, co dotychczas były najważniejsze, czyli lokalizacja w centrum, czy bliska odległość od obiektów rekreacyjnych zaczęło schodzić na dalszy plan. W zamian tego pojawiły się nowe trendy dotyczące wyboru działek na terenach podmiejskich.

Specjalista z firmy Millto zauważa: Obecnie koszt budowy domu może wzrosnąć ze względu na ceny działek - szczególnie tych znajdujących się w niedalekiej odległości od aglomeracji miejskich. Dotychczasowe wyniki pokazują, że jeżeli planujesz budowę domu, musisz liczyć się z nawet z podwójną stawką w porównaniu do tej z końca 2019 roku - dodaje.

Dotychczasowe wyniki pokazują, że jeżeli planujesz budowę domu, musisz liczyć się z nawet z podwójną stawką w porównaniu do tej z końca 2019 rokuMateriały klientaDotychczasowe wyniki pokazują, że jeżeli planujesz budowę domu, musisz liczyć się z nawet z podwójną stawką w porównaniu do tej z końca 2019 roku

Koszt budowy domu - chwilowe wahania wzrostu cen usług wykończeniowych

Chociaż od 2019 roku cały czas można obserwować, jak wzrasta cennik usług budowlanych i samych materiałów, to na początku kwietnia pojawiły się pewne zmiany w tym obszarze. Nastąpiło wyhamowanie wzrostu cen. Koszt budowy domu - szczególnie w wersji "pod klucz" czyli takiej, gdzie dodatkowo wykonano wykończenie budynku, w niektórych województwach był nawet nieznacznie mniejszy niż na początku roku. Taka sytuacja według ekspertów jest jednak chwilowa. Wiele firm chcąc uniknąć zwolnień, oferowało swoje usługi w niższych niż standardowo cenach, zachowując tym samym ciągłość zleceń i płynność finansową. Nie ma jednak wątpliwości, że kiedy kryzys ucichnie i sytuacja związana z pandemią się uspokoi, przedsiębiorstwa będą rozważać ponowne podniesienie stawek.

Co oprócz ceny działki wpłynie na koszt budowy domu w związku z pandemią?

To, czego obawiają się zarówno właściciele firm budowlanych, jak i inwestorzy to zaostrzenie polityki kredytowej. Mniejsza ilość zleceń wynikająca z faktu, że nie wszystkie osoby planujące kredyt otrzymają go, może generować obniżenie kosztów budowy na pewien czas. Dużo mówi się o tym, że tym bardziej będzie odczuwalna jednak późniejsza podwyżka cen, która jest nieunikniona i najprawdopodobniej przypadnie na drugą połowę 2020 roku. Przedsiębiorstwa, które obecnie ponoszą dodatkowe koszty związane z ochroną pracowników - dodatkowe maseczki, płyny dezynfekcyjne - będą starały wychodzić się z kryzysu i odbudować swój kapitał. To jednoznacznie wiąże się ze wzrostem cennika robót budowlanych. Ciężko jednak spekulować na temat konkretnych stawek, nie mając pewnych informacji na temat rozwoju sytuacji związanej z pandemią - a tego nie są w stanie przewidzieć nawet specjaliści.

Droższa inwestycja, mniejszy dom - kalkulator budowlany

To, czego obawiają się zarówno właściciele firm budowlanych, jak i inwestorzy to zaostrzenie polityki kredytowej.Materiały klientaTo, czego obawiają się zarówno właściciele firm budowlanych, jak i inwestorzy to zaostrzenie polityki kredytowej.

Zdecydowanie wyższy koszt zakupu działki nawet przy stałych przez pewien czas kosztach budowy i wykończenia domu sprawi, że taka inwestycja będzie zdecydowanie droższa. Biorąc pod uwagę możliwe utrudnienia w zakresie otrzymania kredytu, wiele osób najprawdopodobniej zdecyduje się na wybudowanie mniejszego domu.

Ceny działki w przedziale 100 - 180 zł za m2 dotyczą głównie terenów wiejskich i podmiejskich w zależności od lokalizacji. Za powierzchnię ok. 12 arów zapłacisz 120 000 - 220 000 zł. Dla porównania działka tej samej wielkości w większych miastach - Krakowie, czy Wrocławiu to wydatek rzędu 600 000 - 900 000 zł lub więcej.

Koszt budowy domu 100 m2 to kwota 150 000 - 300 000 zł w zależności od stanu wykończenia. Ile kosztuje budowa domu przy uwzględnieniu wszystkich kosztów? Musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 300 000 - 500 000 zł w przypadku terenów wiejskich lub tych, które znajdują się w małych miastach. Koszt budowy domu w największych miastach będzie natomiast zdecydowanie większy i łącznie z zakupem działki wyniesie 720 000 - 1 200 000 zł.

Branża budowlana podobnie jak każda inna odczuje pewne skutki wynikające z pandemii. Chociaż cennik budowlany przez pewien czas będzie utrzymywał się na podobnym poziomie, to jednak należy liczyć się z tym, że sam koszt budowy domu w 2020 roku będzie zdecydowanie większy. Porównując do lat poprzednich 2018 i 2019 wzrośnie nawet kilkukrotnie.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020
Reklama