Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Co to jest apartament?

Coraz częściej w nazwach budowanych domów i osiedli pojawia się słowo: apartament. Wyjaśniamy, jak odróżnić ten prawdziwy od domu o podwyższonym standardzie.

Definicji apartamentu nie ma, ale można wyróżnić cechy typowe dla takich mieszkań:

Doskonała lokalizacja w prestiżowej dzielnicy. To kryterium ważne zwłaszcza dla osób, które traktują kupno mieszkania jako inwestycję.

Świetna architektura, sygnowana znakomitym nazwiskiem.

Piękny widok z okna. Za dobry widok płaci się więcej, to jeden z powodów dużych różnic w cenie metra kwadratowego w tym samym budynku. Ceniony jest widok na park, rzekę, starówkę, a w miejscowościach, w których się wypoczywa, na morze, góry lub jezioro. W sąsiedztwie nie powinny stać rudery i zaniedbane blokowiska, obniża to wartość apartamentów.

Dobra komunikacja do centrum, ośrodków kultury i życia towarzyskiego.

Dom powinien być zbudowany z materiałów wysokiej klasy, przyjaznych dla zdrowia. Deweloperzy dbają zwłaszcza o części wspólne apartamentowców, wykańczając je naturalnym kamieniem, dobrej jakości drewnem (np. mahoniem), elementami z kutego metalu.

Przestronne lobby z recepcją
wewnątrz budynku.

Ochrona, zapewnienie mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa.

Nowoczesne rozwiązania techniczne i teletechniczne. Standardem staje się klimatyzacja.

Winda powinna jeździć z poziomu garażu.

W garażu miejsca także dla aut o ponadnormatywnych wymiarach.

Miejsca do parkowania dla gości, podjazd dla taksówek.

Mieszkania muszą mieć co najmniej 2,85 m wysokości.


Okna powinny być duże, drzwi – wejściowe i wewnętrzne – wysokiej jakości.

Minimalna powierzchnia apartamentu to 70 m kw. Salon powinien mieć co najmniej 30 m, sypialnia – 20 m kw.

Tych warunków nie spełnia większość apartamentów budowanych nad morzem i w górach, najczęściej o powierzchni ok. 40 m kw. Na ogół są to drugie mieszkania, właściciele korzystają się z nich sezonowo. Apartament powinien mieć jednak salon i przynajmniej jedną sypialnię.

Odrębna, widna kuchnia.
Zwolennicy kuchni połączonej z salonem mogą zamówić u dewelopera taką aranżację, ale nie muszą być na nią skazani.

Duże balkony, tarasy, ogrody zimowe
. W najnowszych inwestycjach pojawiają się zielone dachy, szczytem luksusu będzie ogród zimowy z tropikalnymi roślinami, który ma powstać na najwyższej kondygnacji Belvedere Residence.

Basen, fitness, ewentualnie sauna, jacuzzi.


Zapewnienie mieszkańcom usług
typu sprzątanie, drobne naprawy.


Uwaga!


Opinia eksperta – co oferuje nam deweloper – może się przydać
zwłaszcza wtedy, kiedy zakup mieszkania traktujemy jako inwestycję. Osoby, które kilka lat temu kupiły apartamenty, teraz dowiadują się często od pośredników, że są posiadaczami mieszkań tylko o podwyższonym standardzie.

Warto nie zdawać się na zapewnienia dewelopera, że w pobliżu domu nie planuje się żadnych budów. Zdarza się, że kiedy mieszkania zostaną już sprzedane, obok wyrasta budynek, który zasłania słono opłacony widok z okna. Dlatego, zanim kupimy apartament, sprawdźmy plan zagospodarowania okolicy. Jeśli aktualnego planu nie ma (to norma), zapytajmy o zamierzenia w wydziale architektury.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną