Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Listki w nowych czasach

Anda Rottenberg, gość specjalny gali. Anda Rottenberg, gość specjalny gali. Leszek Zych / Polityka
Zofia Leśniewska, współorganizatorka Listków CSR POLITYKI.Leszek Zych/Polityka Zofia Leśniewska, współorganizatorka Listków CSR POLITYKI.
Irena Pichola, partner firmy Deloitte.Leszek Zych/Polityka Irena Pichola, partner firmy Deloitte.
Partnerami Gali byli:materiały prasowe Partnerami Gali byli:

Dziesiąta edycja Listków CSR POLITYKI za nami. We współpracy z firmą doradczą Deloitte i Forum Odpowiedzialnego Biznesu wyróżniliśmy 92 firmy, które w obszarze zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu spełniają wysokie kryteria. Od 10 lat udział w zestawieniu jest dobrowolny i bezpłatny dla wszystkich przedsiębiorstw, instytucji państwowych i organizacji zainteresowanych zdobyciem Złotego, Srebrnego lub Białego Listka CSR POLITYKI. Na początku nasze zestawienie było częścią „Listy 500” rankingu największych polskich firm. Przez pierwsze dwa lata Biały Listek CSR POLITYKI mogła dostać każda firma, wystarczyło wypełnić specjalną ankietę przygotowaną przez ekspertów z firmy doradczej Deloitte, którzy odpowiadają za metodologię zestawienia opracowanego według najważniejszych wytycznych normy ISO 26000.

Aby dostać Srebrne i Złote Listki, trzeba było spełnić wyższe kryteria ocen. W kolejnych latach kryteria ocen zostały podniesione i tylko nielicznym podmiotom udawało się zdobyć Złoty Listek CSR POLITYKI. Choć przez 10 lat mogło się nim pochwalić prawie 50 firm.

Ważne jednak jest to, że każda zainteresowana firma, bez względu na swoją wielkość, skalę działania czy finanse przeznaczane na projekty, może dostać Listek CSR. To nigdy nie był konkurs, który wyłaniał jednego zwycięzcę. Co roku ankiety online wypełniało ponad 120 przedsiębiorstw, równolegle poddając się też weryfikacji firmy doradczej. Każda kolejna edycja Listków była nie tylko dużym wydarzeniem dla środowiska osób związanych z CSR, ale i okazją do spotkania oraz dyskusji nad nowymi regulacjami, standardami działania czy realizowanymi projektami.

8 czerwca 2021 r. w redakcji tygodnika POLITYKA świętowaliśmy dziesiątą edycję zestawienia Listków CSR POLITYKI. W uroczystości, z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, wzięły udział 52 osoby. Pozostałych laureatów zaprosiliśmy do obserwowania wydarzenia online. Witając gości, Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika POLITYKA, powiedział m.in., że choć pandemia wszystko pozmieniała, to tym mocniej wszystkim nam zależy na powrocie do normalności. Zwracał uwagę na to, jak wiele pozytywnych działań podejmowały firmy w ostatnim roku, aby wspierać potrzebujących, poszkodowanych w wyniku pandemii.

Firma Allegro włączyła się w akcję walki ze skutkami pandemii, stworzyła program wsparcia finansowego dla pracowników, klientów, partnerów biznesowych oraz służby zdrowia. Cemex wspierał w zdalnej edukacji szkoły, które są umiejscowione w okolicach fabryk tej firmy. Zapewniał tym szkołom m.in. konfigurację konta szkoły w aplikacji Office 365 Teams oraz konfigurację kont nauczycieli i uczniów. A sieć handlowa Żabka, obok działań na rzecz walki ze skutkami pandemii, postawiła na proekologiczne projekty w handlu. W jednym z warszawskich sklepów testowane są innowacyjne rozwiązania: kropki kwantowe na szybach pozyskują energię słoneczną, a podłoga kinetyczna zamienia każdy wykonany na niej krok w energię elektryczną.

Zastanawiamy się, co z tych nowych, wymuszonych pandemią praktyk powinniśmy zachować. Do czego wracać, a do czego już nie. Co powinni robić ludzie odpowiedzialni za dobrostan społeczności? W jakich obszarach powinni być najbardziej aktywni i zaangażowani, byśmy wszyscy mogli wyjść z tej covidowej traumy? – mówił Jerzy Baczyński.

Gościem specjalnym wydarzenia była Anda Rottenberg, historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka i publicystka, która opowiadał o roli i miejscu artystów w obecnych realiach społeczno-politycznych. – Artysta zwykle był zależny od mecenasa, czy było to państwo, kościół czy osoba prywatna, później jego byt i kariera zależały też rynku. Lecz w XX wieku wolność twórcza bywała źle widziana przez ośrodki władzy, a w państwach totalitarnych tępiono ją z całą surowością. W Polsce, z wyjątkiem okresu stalinowskiego, nie było jednak takich sytuacji, żeby artystów naginać ideowo, nawet w stanie wojennym. Teraz to mamy – powiedziała Rottenberg. – Oczekuje się tworzenia sztuki zgodnej z ideową linią rządzącej partii, trzymania się polityki historycznej. Jednocześnie trwa proces zawłaszczania instytucji kultury przez nominantów władzy. W środowisku trwają dyskusje, czy wypada z nimi współpracować, czy może stosować taki bojkot, jak w latach 80. Wielu nie widzi w tym nic złego dopóki nie zostaną ocenzurowani. Za parę lat zobaczymy skutki każdej ze tych strategii. Mam tylko nadzieję, że sztuka, która będzie powstawała w opozycji do tego co jest, będzie ciekawsza – mówiła Anda Rottenberg.

Podsumowując dziesięć edycji Listków CSR POLITYKI, Irena Pichola, partner firmy doradczej Deloitte i liderka Zespołu doradczego ds. Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu w Polsce i regionie Europy Środkowej, mówiła: – 10 lat Listków, i naszej współpracy to 10 lat dbania o to, by odpowiedzialny biznes i zrównoważony rozwój przebił się do świadomości społecznej. Ta tematyka jest dziś nierozerwalną częścią prowadzonego przez firmy biznesu.

Uroczystość zakończyło wręczenie 24 Srebrnych i 15 dyplomów ze Złotym Listkiem CSR POLITYKI. Dyplomy z Białym Listkiem były wysyłane pocztą elektroniczną. Cztery firmy otrzymały Diamentowy Listek CSR POLITYKI. Specjalne wyróżnienie, które jest efektem aktywności, nie tylko tego ostatniego roku, ale i wielu poprzednich lat, podczas których firma doradcza Deloitte wysoko oceniała ich działania.

***

Więcej na www.polityka.pl/csr

Polityka 25.2021 (3317) z dnia 15.06.2021; X Edycja Listków CSR Polityki; s. 41
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama