Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Elewacja marzeń, bez uciążliwych obowiązków

Elewacja marzeń, bez uciążliwych obowiązków Elewacja marzeń, bez uciążliwych obowiązków mat. pr.
Dom to miejsce, w którym chcemy przebywać z rodziną i przyjaciółmi, wypoczywać, realizować swoje pasje. Decydując się na jego zakup lub budowę, pojawia się wizja dni spędzonych w towarzystwie najbliższych.

Jednak dom to także inwestycja, która wymaga od swojego właściciela więcej. Konserwacja, malowanie, czyszczenie elewacji… To czynności, o których przy realizacji wymarzonego projektu nie zawsze od razu zdajemy sobie sprawę. Będą wymagały od nas dodatkowych nakładów czasu i zapewnienia odpowiednich środków finansowych. Czy można tego uniknąć?

Jak często myć elewację, aby zachować jej piękno i funkcjonalność?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście: kiedy ulegnie zabrudzeniu. Wpływ na to mają takie czynniki, jak:

  • Płożenie budynku. Domy usytuowane w pobliżu ruchliwych ulic, lasów, zbiorników wodnych czy zakładów przemysłowych wymagają częstszego czyszczenia ze względu na wyższy poziom zanieczyszczeń czy wilgotności powietrza.
  • Warunki atmosferyczne. W regionach o dużej wilgotności powietrza lub intensywnych opadach deszczu elewacje brudzą się szybciej.
  • Materiał elewacyjny. Różne rodzaje materiałów elewacyjnych mają różne właściwości i różnią się podatnością na zabrudzenia. Na przykład tynki mineralne są bardziej odporne na zabrudzenia niż tynki syntetyczne. Nie bez znaczenia jest także wykończenie powierzchni wybranej okładziny (na bardziej chropowatych powierzchniach łatwiej osadza się brud).

Ogólnie przyjmuje się, że elewację powinno się myć regularnie co kilka sezonów, aby dom nie stracił swojego wyglądu a materiał elewacyjny właściwości. W przypadku silnych zabrudzeń lub wystąpienia pleśni lub grzybów, mycie może być konieczne częściej. Warto upewnić się, czy będziemy mogli dane czynności przeprowadzić samodzielnie, co pozwoli na pewne oszczędności, czy też będzie do tego potrzebna specjalistyczna firma, wyposażona w odpowiedni sprzęt i środki chemiczne.

Każda z dostępnych na rynku budowlanym okładzin elewacyjnych charakteryzuje się swoimi indywidualnymi zaletami i wymaganiami dotyczącymi ich konserwacji. Na przykład deski Cedral wykonane są z włókno-cementu, dzięki czemu są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne, pleśń i grzyby. Włókno-cement to mieszanka naturalnych i neutralnych dla środowiska surowców, takich jak: woda, cement, piasek i włókna. Jest niepalny, co potwierdza klasa odporności na ogień A2-s1, d0. Co bardzo ważne deski Cedral nie wymagają specjalistycznych środków czy sprzętów, którymi będą myte. Jeżeli ulegną zabrudzeniu wystarczy do tego woda i delikatny detergent (mydło). Montowane w systemie fasady wentylowanej zachowują swoje właściwości przez wiele lat, praktycznie nie wymagając dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Elewacja marzeń, bez uciążliwych obowiązkówmat. pr.Elewacja marzeń, bez uciążliwych obowiązków

Malowanie – kiedy elewacja traci blask?

Do czynności jakie czekają właściciela domu cyklicznie jest malowanie elewacji. Tak naprawdę decydując się na przykład na fasadę z tynku czy drewna, musimy być świadomi, że malowanie powinno odbywać się przynajmniej raz na klika lat. Będziemy musieli wykonać je wcześniej, jeżeli zaniedbamy proces czyszczenia, który skutecznie może odroczyć je w czasie.

Kolor tynku z biegiem czasu blaknie, a drewno starzeje się. Ściany stają się po pewnym czasie przez to mniej estetyczne i dom nie prezentuje się tak, jak byśmy tego chcieli. W tym wypadku zalecane jest zlecenie przeprowadzenia malowania profesjonalnym firmom. Ponadto muszą odbyć się one przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. Złe warunki pogodowe mogą wpłynąć na gorszą jakość wykonanej usługi. W przypadku zbyt wysokiej temperatury, promienie UV mogą wpływać na właściwości farby. Zbyt wysoka wilgotność powietrza może spowodować puchnięcie powłok elewacyjnych i powstanie pęcherzy na ścianie budynku. Zwiększa się wówczas również ryzyko powstania glonów, mchów czy pleśni, a także wydłuża się wówczas czas schnięcia farby. Najlepszym momentem jest letni, wietrzny dzień.

Jeżeli chcemy uniknąć częstego malowania warto zwrócić uwagę na nowoczesne okładziny z włókno-cementu. Deski elewacyjne CEDRAL są odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu kolor z biegiem czasu nie traci na intensywności a materiał nie traci swoich właściwości.

Co zrobić w wypadku uszkodzenia elewacji?

Wybierając materiał na elewację, warto także zastanowić się nad jego wytrzymałością. Na przykład na tynkach mogą z czasem powstać rysy i pęknięcia. W takiej sytuacji należy zlecić naprawę elewacji profesjonalnej firmie, która określi przyczynę powstania uszkodzeń i wykona wszystkie prace.

Również naprawa drewnianej elewacji wymaga w wielu przypadkach wynajęcia specjalistycznej ekipy. Niewielkie ubytki można zaszpachlować, w przypadku większych uszkodzeń należy wymienić zniszczone fragmenty, w skrajnych przypadkach, gdy stan elewacji jest bardzo zły (deski są popękane, z licznymi ubytkami, zagrzybione) powinniśmy rozważyć usunięcie starego pokrycia i zastąpienie go nową elewacją. Warto pamiętać również o pokryciu drewna warstwą ochronną. W tym wypadku, w zależności od wybranego produktu i stanu powierzchni zależeć będzie czy wystarczy wstępne oczyszczenie ścian budynku np. myjką wysokociśnieniową przed nałożeniem nowej powłoki, czy też trzeba będzie najpierw usunąć starą warstwę.

Materiały z włókno-cementu, takie jak deski elewacyjne CEDRAL, wyróżniają się niezwykłą trwałością i wytrzymałością. Montowane w systemie elewacji wentylowanej są bardzo odporne na uszkodzenia. Jeżeli jednak to nastąpi, nawet pojedynczą deskę można w prosty sposób wymienić, bez konieczności demontażu całej elewacji. Stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych drewnianych okładzin czy znanych z lat 90. paneli PCV.

Elewacja marzeń, bez uciążliwych obowiązkówmat. pr.Elewacja marzeń, bez uciążliwych obowiązków

Elewacja wentylowana z materiałami CEDRAL

Wybór materiałów wykorzystanych przy budowie domu może sprawić, że osiągniętym rezultatem będziemy cieszyć się przez wiele lat, a dodatkowe prace konserwacyjne zredukujemy do niezbędnego minimum. Dotyczy to zwłaszcza elewacji, która stanowi wizytówkę domu i jego właścicieli. To na niej zobaczymy zabrudzenia, pęknięcia czy inne niedoskonałości. Dlatego zastanawiając się nad najlepszym rozwiązaniem warto sprawdzić różne opcje.

Na rynku wśród dostępnych systemów na fasady coraz częściej można spotkać elewacje wentylowane. Jest to nowoczesne rozwiązanie okładzinowe. Cechą charakterystyczną tego systemu jest zastosowanie podkonstrukcji, na której zamontowana zostaje okładzina, odsunięta od materiału izolacyjnego. Powstaje w ten sposób szczelina wentylacyjna, która umożliwia nieustanną cyrkulację powietrza. Swobodnie krążące powietrze sprzyja wentylacji budynku i odprowadzaniu wilgoci, ograniczając ryzyko kondensacji pary. Dzięki temu systemowi możemy uzyskać lepsze parametry, odpowiadające obowiązującym wymaganiom technicznym oraz poprawić efektywność energetyczną budynku poprzez zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia domu. W połączeniu z wytrzymałymi materiałami CEDRAL jako okładziną zewnętrzną, osiągniętym rezultatem będziemy cieszyć się przez wiele lat.

W ofercie CEDRAL znajdują się dwa systemy montażu: LAP (na zakładkę) i CLICK (na wpust), dwa wykończenia powierzchni: gładki (SMOOTH) i o strukturze drewna (WOOD) oraz 21 trwałych i modnych kolorów. Proste w montażu deski mogą być układane zarówno poziomo, jak i pionowo, co pozwala na uzyskanie ciekawego efektu na elewacji budynku. Idealnie sprawdzają się również w połączeniu z innymi materiałami elewacyjnymi, jak kamień czy cegła. Nadają się do stosowania zarówno w przypadku nowych budynków, jak i renowacji już istniejących obiektów.

Więcej informacji na www.cedral.world

Materiał przygotowany przez CEDRAL

Polityka 18/19.2024 (3462) z dnia 23.04.2024; Poradnik Budowlany; s. 131
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Kto i po co mnoży niektóre rasy?

Rozmowa z lekarzem weterynarii prof. Wojciechem Niżańskim o wyzwaniach związanych z hodowlą psów.

Joanna Podgórska
15.04.2024
Reklama