Rynek

Dlaczego warto wymieniać okna i jak to zrobić za małe pieniądze

Dlaczego warto wymieniać okna i jak zrobić to za małe pieniądze? Dlaczego warto wymieniać okna i jak zrobić to za małe pieniądze? mat. pr.
Czy warto zdecydować się na zamianę okien starych na nowe? Zdecydowanie tak. Nowoczesne, dobrze zaprojektowane i szczelne okna mogą z powodzeniem służyć Ci przez wiele lat. Poprawiając estetykę swojego mieszkania lub domu, chronią Twój budżet. Taka decyzja, to gwarancja stabilności wydatków na energię i bardzo istotny element działań związanych z termomodernizacją mieszkania lub domu.

Zacznijmy od pozornie trudnego terminu. Czym jest TERMOMODERNIZACJA? Są to wszelkie działania i inwestycje, dzięki którym zmniejszysz zapotrzebowanie na energię cieplną lokalu, w którym mieszkasz. Do nich można zaliczyć m.in.: wymianę starych, nieekologicznych pieców na ekologiczne źródła ciepła, instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody, wentylację mechaniczną mikroinstalację fotowoltaiczną, oraz ocieplanie domów.

Jednym z istotnych czynników, które wpłyną na sukces termomodernizacji jest korzystanie z nowych okien. To właśnie one mają kluczowy wpływ na utrzymanie odpowiedniej temperatury w zamieszkiwanym lokalu, a także na właściwe, ekonomiczne gospodarowanie energią cieplną.

Dlaczego potrzebne Ci są nowe okna?

Nowoczesne okna warto wybrać ze względów estetycznych, ale oczywiście w tym wszystkim nie tylko o design chodzi.

Są one o wiele bardziej szczelne niż te, które mają już kilkanaście lat. Kiepska stolarka lub niewłaściwie wykonany montaż obniżają komfort życia domowników, narażając ich jednocześnie na spore straty finansowe. Decydując się na nowe okna, ograniczasz po prostu straty ciepła, dzięki czemu płacisz mniej za energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń. Ma to szczególne znaczenie w miesiącach zimowych, które mogą oznaczać „mrożący” efekt dla każdego portfela. Co także istotne, dostępne obecnie na rynku różne modele okien PVC są o wiele bezpieczniejsze – trudniej je wyłamać i zapewniają więcej światła w pomieszczeniach. Nie bez znaczenia jest również izolacja akustyczna. Nowe okna skutecznie zatrzymują hałasy dobiegające z ulicy, pozwalając mieszkańcom cieszyć się ciszą i spokojem.

Biorąc pod uwagę te wszystkie argumenty za wymianą okien warto zdecydować się na ten krok już teraz. Decyzja o ich instalacji podjęta w miesiącach letnich to dobry krok ku temu, aby witać chłodną jesień i mroźną zimę w poczuciu spokoju. Zyskujesz pewność, że nie grożą ci ubytki ciepła w pomieszczeniach, a twój portfel nabiera odporności na wstrząsy. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ceny energii zmieniają się obecnie jak w kalejdoskopie, to decyzja o nowych oknach wydaje się tym bardziej uzasadniona. Warto pomyśleć o tym wszystkim już teraz – masz jeszcze sporo czasu, ale jeśli dokonasz wyboru latem, to jesień i zimę przywitasz w dobrym nastroju. Zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na przyjemności.

.mat. pr..

Na nowe okna wydasz dużo mniej, niż ci się wydaje

Nie ma jednak co ukrywać – myśl o kosztach termomodernizacji, czyli podniesieniu standardów cieplnych własnego lokum poprzez m.in. wymianę okien może odstraszać. Te obawy są jednak w dużym stopniu nieuzasadnione.

Zacznijmy od podstawowych kosztów. Nowoczesne okna dostępne na rynku mają zróżnicowane ceny. Do tego dochodzą koszty montażu, które mogą się różnić w zależności od wybranej firmy. Należy podkreślić, że ten jednorazowy wydatek okazuje się tak naprawdę dużo mniejszy, niż wydaje się na początku. Cała inwestycja w dłuższej perspektywie staje się zdecydowanie opłacalna, a korzyści z niej szybko poczujesz, analizując swoje wydatki na ogrzewanie, które w okresie zimowym nie wzrosną. Jest jednak jeden warunek sukcesu całego przedsięwzięcia. Przy operacji wymiany okien powinieneś sprawdzić, czy możesz skorzystać z pomocy finansowej.

Skorzystaj z programu Czyste Powietrze 3.0

W ramach programu rządowego Czyste Powietrze 3.0. można otrzymać nawet 135 tys. zł finansowego wsparcia. Program jest inicjatywą o zasięgu ogólnokrajowym, a jej celem jest zachęcanie mieszkańców Polski do wymiany starych pieców oraz docieplania domów jednorodzinnych. Program obejmuje także wymianę okien i drzwi zewnętrznych, a pomoc finansowa obejmuje koszty materiałów i robocizny. Jeśli myślisz o wymianie okien możesz wziąć także pod uwagę inne potencjalne usprawnienia. Program przewiduje dodatkowo dopłaty na: wymianę starych, nieekologicznych pieców na ekologiczne źródła ciepła, instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody, wentylację mechaniczną mikroinstalację fotowoltaiczną, oraz ocieplanie domów. Kiedy więc pojawi się myśl o tym, by polepszyć parametry cieplne swojego domu, oprócz przeglądania ofert produktowych, powinieneś jak najszybciej zapoznać się z możliwościami wsparcia finansowego.

Szczegółowe warunki programu

O dofinansowanie mogą starać się właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych w ich ramach lokali mieszkalnych. Warto wiedzieć, że w przypadku wymiany okien dopłaty obejmują tylko budynki, których pozwolenie na budowę zostało wydane przed 2014 rokiem. Program dopuszcza maksymalnie 30 miesięcy na realizację przedsięwzięcia od momentu złożenia wniosku. Gra jest warta świeczki. Można uzyskać zwrot nawet 100% poniesionych kosztów z inwestycji o maksymalnej wartości 135 tys. zł.

To nie wszystko. Program „Czyste Powietrze” przewiduje również ulgę termomodernizacyjną. Polega ona na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na materiały, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, takich jak właśnie zakup i montaż nowych okien. Maksymalnie można odliczyć 53 tys. zł poniesionych kosztów. Ze szczegółowymi warunkami uczestnictwa w programie można się zapoznać się tu: https://oknoplast.com.pl/wymiana-okien/ a także na stronie Gov.

.mat. pr..

Dlaczego warto wybrać okna OKNOPLAST?

Podjąłeś właśnie decyzję o wymianie okien na nowe. Teraz zadajesz sobie zapewne pytanie, jakie produkty wybrać? Decyzja o wyborze marki OKNOPLAST przynosi bardzo konkretne korzyści. Na samym początku warto skorzystać z darmowych konsultacji z ekspertami OKNOPLAST, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces krok po kroku. Ponadto możesz liczyć na szeroką gamę produktów zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi tendencjami we współczesnym designie. Priorytetem jest jakość: OKNOPLAST dba o doskonałe parametry i walory estetyczne systemów okiennych. Wszystkie rozwiązania spełnią Twoje wyobrażenie o energooszczędności, komforcie, stabilności i pięknie. Decydując się na okna OKNOPLAST, masz pełną wolność wyboru ich koloru, kształtu i faktury.

Co bardzo istotne, masz zagwarantowaną pełną obsługę serwisową – dotyczy ona zarówno doboru okien, jak i ich montażu i wszelkich działań objętych gwarancją. OKNOPLAST oferuje 7 lat gwarancji na okna oraz 2 lata gwarancji na montaż. Okna OKNOPLAST otrzymały międzynarodowe certyfikaty jakości, takie jak IFT Rosenheim Certificate.

Materiał przygotowany przez OKNOPLAST

Polityka 18/19.2024 (3462) z dnia 23.04.2024; Poradnik Budowlany; s. 131
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Wanna Berlina. Tak kiedyś wypoczywano w uzdrowiskach nad Bałtykiem

O kuracjuszach w Kołobrzegu, Sopocie, Świnoujściu, Dziwnowie... Jak dawniej odpoczywano nad Bałtykiem.

Dariusz Łukasiewicz
20.07.2024
Reklama