Społeczeństwo

Już tysiące kobiet z całego świata podpisały hasło #MeToo, #JaTeż

„Nie chcę już dłużej czuć się ofiarą”. „Nie chcę już dłużej czuć się ofiarą”. Kristina Paukshtite / StockSnap.io
Rozwinięcia wpisów są różne. Często drobiazgowe. Opisujące konkrety. Od molestowania seksualnego, czyli nadużywania władzy, wymuszania uległości po wszelką seksualną agresję.

Pewnie nawet Alyssa Milano, amerykańska aktorka, twórczyni akcji #MeToo („pokażmy, że problem molestowania dotyczy nas wszystkich, może wówczas skala stanie się widoczna”) nie sądziła, że jej wrzucona do sieci idea, aż tak nią zatrzęsie.

Tysiące kobiet z całego świata podpisały krótkie hasło #MeToo, #JaTeż. Wręcz trudno znaleźć kobiecy profil na Facebooku, który nie zostałby opatrzony tą klauzulą. Włączając popularne nazwiska aktorek czy sportsmenek.

Porażająca skala przemocy

Rozwinięcia wpisów są różne. Często drobiazgowe. Opisujące konkrety. Od molestowania seksualnego, czyli nadużywania władzy, wymuszania uległości – o które zapewne chodziło Alyssie Milano, po wszelką seksualną agresję.

Zaskakująca okazuje się szczególnie skala tej ostatniej. Napaści na ulicy, w parku, na plaży. Gwałty. Napaści dzieci na dzieci (cytat z wpisu: „Przecież same nie wymyśliły, żeby się na mnie położyć wpychając patyk w narządy rodne”). Niektóre kobiety piszą lakonicznie, że szczegóły są dla nich wciąż, po latach, zbyt bolesne, wtedy też wszystko wiadomo. Skala tej prosto pojmowanej przemocy, ujawniona przy okazji akcji, przeraża.

Konstatacje w komentarzach są podobne: „Zapomniałam, że to aż tak, że tyle tego było w moim życiu. A teraz jestem wściekła”. „Nie chcę już dłużej czuć się ofiarą”. „Mówię moim córkom, że jeśli je to spotka, niech nikt im nie wmówi, że to ich wina” – i to może największa korzyść ze spontanicznej akcji. Wspólne poczucie niezgody na dotychczasowy standard jest wielkim krokiem naprzód. Byle tylko okazało się trwałe.

Przy okazji odzywają się mężczyźni. Że też są ofiarami. Że im wstyd. W przyszłości będą czujniejsi, będą reagować. Właśnie o to chodzi.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Skąd się bierze inteligencja

Czy inteligencję mamy z genów, czy ze środowiska.

Magdalena Kaczmarek
14.05.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną