Marsze w sobotę: niepełnosprawnych, opozycji i... środowiska Rydzyka
To będzie bardzo polityczna sobota. Co na to wszystko PiS?
Marsz Wolności organizowany przez PO w 2017 roku
Dawid Zuchowicz/Agencja Gazeta

Marsz Wolności organizowany przez PO w 2017 roku

Dzień próby
mat. pr.

Dzień próby

Marsz wolności 2018
mat. pr.

Marsz wolności 2018

Protest niepełnosprawnych, Parada Schumana, Marsz Wolności i marsz św. Huberta, organizowany przez środowisko Tadeusza Rydzyka – takie manifestacje zaplanowano na 12 maja w Warszawie. Intencje są rozmaite: od walki o prawa najsłabszych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji, przez otwarcie kampanii samorządowej (inaugurowane przez PO i Nowoczesną), po wyrażenie niezadowolenia z ostatnich zmian w rządzie PiS (przez sympatyków o. Rydzyka).

Dzień próby. Wsparcie protestu niepełnosprawnych

24. dnia protestu niepełnosprawnych w Sejmie o godz. 11.30 w Warszawie i innych miejscach w Polsce odbędzie się protest solidarnościowy z osobami z niepełnosprawnością, ich opiekunami i rodzicami. W stolicy manifestacja rozpocznie się pod Sejmem, później przejdzie na plac Trzech Krzyży do ul. Książęcej i Nowego Światu.

„Nie możemy radośnie świętować Dnia Europy czy mówić o europejskich wartościach, gdy są wśród nas ludzie, dla których codzienność nie składa się z godności i wolności, demokracji i równości, państwa prawa i poszanowania praw człowieka, a z pogardy, zamknięcia w mieszkaniach, braku prawa do edukacji, pracy, samodecydowania” – wzywają organizatorzy „Dnia próby”, czyli Ogólnopolski Strajk Kobiet, Akcja Demokracja, Obywatele RP, Porozumienie Kobiet 8 Marca oraz Pracownicza Demokracja.

Czytaj także: PiS traci z każdym dniem protestu rodzin osób niepełnosprawnych

Parada Schumana 2018

W tym roku Parada pod hasłem „Europa ma znaczenie” rozpocznie się o godzinie 12 na Krakowskim Przedmieściu przy ulicy Miodowej i potrwa do okolic 13. Trasa jest następująca: Miodowa – Senatorska – Moliera – Królewska – Krakowskie Przemieście – Miasteczko Schumana.

Organizatorzy chcą w tym roku podkreślić, że Polska, która świętuje stulecie odzyskania niezależności, to także Polska europejska. „Członkostwo Polski w Unii Europejskiej oznacza sukces 100 lat niepodległej Rzeczypospolitej. To nasz wybór cywilizacyjny. Poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolność, demokracja, równość, państwo prawa, poszanowanie praw człowieka – europejskie wartości oznaczają nasze – polskie – wartości. Różnimy się światopoglądem i decyzjami wyborczymi. Ale łączy nas przekonanie, że Unia Europejska to jeden z fundamentów niepodległej, bezpiecznej i suwerennej Polski” – tłumaczą organizatorzy z Fundacji Schumana.

Czytaj także: Schetyna na czele rankingu nieufności. Czemu zawdzięcza „sukces”?

Parada Schumana 2018 jest częścią Spotkań Europejskich, w skład których wchodzą: Miasteczko Schumana, lokalne projekty dla szkół i Klubów Europejskich, spotkania i akcje uczestników międzynarodowych projektów oraz debaty. Wszystkie wspomniane wydarzenia związane są z obchodami Dnia Europy w Warszawie, organizowanymi przez Fundację Schumana.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj