Ordo Iuris chce tylnymi drzwiami wprowadzić zakaz aborcji i klauzulę dla farmaceutów
Strajk Kobiet odsłona II
Dawid Chalimoniuk/Agencja Gazeta

Strajk Kobiet odsłona II

Konferencja Ordo Iuris w Centrum Konferencyjnym Zielna
Kamila Ferenc/Facebook

Konferencja Ordo Iuris w Centrum Konferencyjnym Zielna

3. Zmienia kodeks wykroczeń, a konkretnie uchyla dwa artykuły. Na ich podstawie został skazany drukarz z Łodzi, który odmówił druku ulotek dla organizacji LGBT+. Taka zmiana odbierze narzędzia walki z dyskryminacją w świadczeniu usług. Organizacje pozarządowe i RPO używali tego przepisu.

Czytaj także: Outsourcing, czyli aborcja ścigana wedle Ordo Iuris

4. Zmienia ustawę o działalności leczniczej. Nowy zapis ma brzmieć: „Podmiot leczniczy może odmówić udzielenia świadczenia, o którym mowa w art. 4b ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, chyba że zwłoka w udzieleniu tego świadczenia mogłaby spowodować nieuchronne lub wysoce prawdopodobne zagrożenie życia matki”.

Kamila Ferenc: Pozwoli to szpitalom na odmowę przeprowadzenia niekaralnych aborcji. TK wydał wyrok w sprawie klauzuli sumienia dla lekarzy, zaznaczając, że jej źródłem i umocowaniem jest konstytucyjna wolność sumienia. Nie oznacza to, że na wolność sumienia można się automatycznie i bezrefleksyjnie powoływać w każdej niewygodnej sytuacji, gdyż ograniczają ją inne wolności i prawa zapisane w konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku K 12/14 z 2015 r. w uzasadnieniu podkreślił, że państwo ma obowiązek zapewnić realizację prawa pacjenta/ki do informacji i świadczenia, chociażby tworząc dodatkowe mechanizmy i rozwiązania.

Projekt Ordo Iuris, chociaż opiewany jako realizujący ten wyrok, zupełnie tego nie robi i ignoruje te zalecenia, przystając na regulacyjny brak równowagi między pacjentami a osobami wykonującymi zawody medyczne (na niekorzyść pacjentów). Ordo Iuris głównie chodzi o wprowadzenie zakazu aborcji tylnymi drzwiami. Znów podczas konferencji prasowej mówili o „aborcyjnym/prenatalnym zabójstwie dziecka”.

„Racjonalne wybory moralne”

Jedyne pytania w czasie konferencji prasowej zadała Kamila Ferenc, prawniczka Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Próbowała ustalić, w jaki konkretny sposób, rozszerzając prawo do klauzuli sumienia, Ordo Iuris zamierza zabezpieczyć prawa pacjentów do informacji i świadczenia w sytuacji kryzysu w służbie zdrowia: długich kolejek do przychodni i szpitali, kiedy pacjenci są zmuszeni do opłacania prywatnych wizyt, płacąc jednocześnie składki na publiczną służbę zdrowia. „Część pacjentów świadczenia nie otrzyma lub nie otrzyma go w odpowiednio szybkim czasie. Co ma zrobić pacjent/pacjentka, kiedy spotka się z odmową?” – dociekała Ferenc.

Nie uzyskała odpowiedzi. Dr Marcin Olszówka zasłonił się tym, że nie rozwiążą wszystkich problemów, zwłaszcza kolejek w NFZ, zajmują się tylko „wycinkiem” i podkreślają, że wolność sumienia jest z jedną z najważniejszych, fundamentalnych wartości, przed którą inne prawa ustępują.

Czytaj także: Szantaż „prawem do modlitwy”, czy Szkolna Armia Różańcowa

Prof. Bogdan Chazan dodał, że wolność sumienia jest sprawą fundamentalną i może być ograniczana ze względu na prawa i wolność innych osób, jak podaje konstytucja. „Dlaczego wolność sumienia miałaby ustępować przed wygodą pacjentów?” – dziwił się, „wygodę” pacjentów rozumiejąc specyficznie – mianowicie jako prawo do prywatności i układania sobie życia.

Wśród skutków społecznych wprowadzenia nowego prawa przewiduje się: „sprzyjanie zwiększeniu w polskim społeczeństwie poziomu akceptacji i tolerancji dla racjonalnych wyborów moralnych, podejmowanych przez konkretnych ludzi w zgodzie ze swoim sumieniem”.

Projekt trafi teraz do senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji. Jego autorzy zapowiedzieli szeroką kampanię na ten temat. Uruchomiono stronę www.wobroniesumienia.pl. Senat później może zaproponować ten projekt jako swój i przedłożyć go pod obrady parlamentu.

Czytaj także: Przemoc wpisana w klauzulę sumienia

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj