Społeczeństwo

Matki i córki

Matka ma być dziś i menedżerką, i psycholożką. To wyczerpujące

„Córki mają większą świadomość, jakie są skutki ulegania patriarchalnej wizji, nie zgadzają się już tak łatwo na przemoc, na wykorzystywanie kobiety jako opiekunki, kucharki i sprzątaczki”. „Córki mają większą świadomość, jakie są skutki ulegania patriarchalnej wizji, nie zgadzają się już tak łatwo na przemoc, na wykorzystywanie kobiety jako opiekunki, kucharki i sprzątaczki”. Mirosław Gryń / Polityka
Dr Elżbieta Korolczuk o współczesnych relacjach między kobietami, o rodzinnych splątaniach, niezrozumieniu oraz przełamywaniu schematów macierzyństwa.
„Pokolenie córek, czyli pokolenie transformacji, wychowało się w przekonaniu, że kobiety mogą wszystko”.Mirosław Gryń/Polityka „Pokolenie córek, czyli pokolenie transformacji, wychowało się w przekonaniu, że kobiety mogą wszystko”.

JOANNA PODGÓRSKA: – Pisze pani, że na przestrzeni jednego pokolenia diametralnie zmieniła się wizja „dobrej matki”. Jak?
ELŻBIETA KOROLCZUK: – Gdy robiłam wywiady z matkami i córkami, to dla kobiet, które wychowywały swoje dzieci w latach 60., 70. czy nawet na początku 80., macierzyństwo było stosunkowo jasną rolą. Dziecko musiało być ogarnięte, czyli najedzone, przewinięte i czyste. Mówiło się już trochę o wsparciu emocjonalnym, ale w porównaniu z tym, czego wymaga się od matek dzisiaj – to było nic.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Syn, który nie rozstał się ze swoją matką – częsta przyczyna małżeńskich kryzysów

Prof. Bogdan de Barbaro o relacjach z teściowymi i teściami, babciami i dziadkami.

Agnieszka Krzemińska
17.04.2019
Reklama