Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Od dziś otwarte m.in. galerie handlowe, muzea i hotele. Na jakich zasadach?

Galerie handlowe w czasach zarazy Galerie handlowe w czasach zarazy Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
We wszystkich placówkach – opiekuńczych, kulturalnych, rehabilitacyjnych – ma obowiązywać nowy reżim sanitarny. Wracamy do galerii handlowych i hoteli, ale na nowych zasadach.

Od poniedziałku 4 maja Polska wchodzi w drugi etap znoszenia restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektor Sanitarny wspólnie przygotowali szczegółowe wytyczne dla poszczególnych branż.

4 maja otwierają się:

  • hotele i miejsca noclegowe (nie dotyczy restauracji) – maksymalna liczba klientów, która będzie mogła jednocześnie przebywać w danej części budynku, będzie równa ilorazowi: liczbie pokoi razy dwie osoby. Resort zaleca ograniczenie do minimum czasu przebywania gości przy recepcji. Bezwzględny zakaz przebywania w hotelu, obiekcie czy pensjonacie będzie dotyczył osób niezakwaterowanych. Każdy hotel ma być wyposażony w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dla gości – w szczególności przy wejściach, recepcji, windach, przy wyjściu z toalet.
  • sklepy meblarskie i budowlane – na jedną osobę ma przypadać minimum 15 m kw. Zakazane jest roznoszenie ulotek, prowadzenie wydarzeń promocyjnych i innych akcji, które mogą sprzyjać tworzeniu się skupisk. Po każdym kliencie należy zdezynfekować PIN-pady. Właściciele sklepów są zobligowani, by dbać o bieżącą dezynfekcję toalet, wind, klamek, telefonów, klawiatury komputerów, urządzeń w pomieszczeniach socjalnych oraz innych często dotykanych powierzchni.
  • galerie handlowe – na jedną osobę ma przypadać minimum 15 m kw. Działalność gospodarczą mogą wznowić wszystkie sklepy z wyłączeniem stref aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin), stref gier, kin i wysp handlowych. Klienci mają obowiązek nosić w sklepach rękawiczki jednorazowe lub foliowe zapewnione przez operatora danego sklepu. W strefie gastronomicznej będzie można kupować żywność wyłącznie na wynos i w ramach dostaw.
  • instytucje kultury: muzea, biblioteki, galerie sztuki – zalecania GIS odnoszą się w tym przypadku bibliotek. W każdej z nich ma zostać wydzielona „droga brudna”, czyli miejsce zwrotu książek, oraz „droga czysta” dla książek wypożyczanych z biblioteki. Rekomendowane jest ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu z bibliotekarzem (np. na ladzie).
  • wszystkie szlaki turystyczne w Tatrach – władze Tatrzańskiego Parku Narodowego rekomendują zakup biletów drogą elektroniczną – przez stronę internetową lub aplikację. W Tatrach nie trzeba poruszać się w maseczkach, natomiast warto zasłonić usta i nos w obecności innych ludzi. Maseczek bądź chust należy używać przed wejściem na szlaki – na parkingach i w punktach poboru opłat. Na szlakach, gdzie dochodzi do największej koncentracji turystów, będą obowiązywały limity wejść, jednak władze parku nie podały szczegółów. Takie limity mają obowiązywać m.in. na popularnej drodze do Morskiego Oka czy w Dolinie Kościeliskiej. Infrastruktura turystyczna w górach nie będzie dezynfekowana, dlatego lepiej unikać dotykania barierek, ławek czy stołów bez rękawiczek.
  • zostaną wznowione zabiegi rehabilitacyjne – wszystkie gabinety mają posiadać środki ochrony indywidualnej, w tym maski lub przyłbice, rękawiczki i środki do dezynfekcji rąk, a także nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem. Rehabilitanci powinni osłaniać nos i usta, ewentualnie nosić przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków, regularnie, często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60 proc.).
  • zostanie wznowiony mały ruch graniczny z Niemcami i Czechami – pracownicy (nie dotyczy służby zdrowia i służb socjalnych) oraz uczniowie nie będą musieli po przekroczeniu granicy przechodzić 14-dniowej kwarantanny.
.mat. pr..

Od środy 6 maja zostaną otwarte:

  • żłobki i przedszkola – o otwarciu ostatecznie będą decydować ich założyciele. Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne sanitarne dla miejsc tego typu. Państwo ma im zapewnić środki dezynfekcyjne. Premier Morawiecki podkreślił, że zasiłki opiekuńcze nadal będą przysługiwać rodzicom, którzy zostaną z dziećmi w domach (do 24 maja)
  • będzie można wypożyczać rowery miejskie.

Tutaj: szczegółowe wytyczne sanitarne dla poszczególnych branż.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Cała Polska patrzy na zorzę. Co się wydarzyło na naszym niebie w miniony weekend?

„Ta noc przechodzi do historii astronomii!”, twierdzą znani obserwatorzy nieba. W plener ruszyły tysiące Polaków, uzbrojonych w aparaty na statywach i smartfony. Przegapiliście tę zorzę? Nie martwcie się, znów nadarzą się okazje.

Anna S. Kowalska
12.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną