Publicyści Polityki o tragedii w Norwegii
Piątkowy zamach w dzielnicy rządowej i masowy mord na wyspie Utøya, za którym stoi skrajnie prawicowy fanatyk zwrócił ponownie uwagę na problem polityki wielokulturowości.
Norwegia opłakuje ofiary tragedii.
Wolfgang Rattay/Reuters/Forum

Norwegia opłakuje ofiary tragedii.

W opublikowanym w Internecie 1500-stronnicowym manifeście "2083. Europejska Deklaracja Niepodległości" Anders Behring Breivik pisze przede wszystkim o wojnie ras i problemie imigrantów w Europie. Według medialnych doniesień dokument zawiera obszerne fragmenty napisane przez Teda Kaczyńskiego, nazywanego Unabomberem, który przez kilkanaście lat terroryzował Amerykanów wysyłając paczki zawierające bomby. To na nim miał wzorować się norweski zamachowiec.

Sam Brevik w swoim manifeście - obszernie cytowanym przez media - pisze tak o wielokulturowości i tym, co nazywa "marksizm kulturowy": "Jednym z najszybciej rozprzestrzeniającego się na nasz świat szaleństwa jest wielokulturowość, więc dyskusja na temat psychologii wielokulturowości może posłużyć jako wprowadzenie do dyskusji na temat problemów współczesnego społeczeństwa w ogóle.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną