Zamknięcie Presseurop

Zamyka się okno na życie Europejczyków
Uruchomiony w maju 2009 r. projekt Presseurop kończy się 20 grudnia – przynajmniej w obecnej formie – z powodu wstrzymania finansowania. Jak podkreśla europejska prasa, to koniec pewnego dziennikarskiego doświadczenia o obywatelskim charakterze.
materiały prasowe

Gdy Presseurop pojawiło się w cyberprzestrzeni, był 2009 r., „europejska komisarz odpowiedzialna za komunikację, Margot Wallström, stwierdziła, że ten projekt pokazuje, iż ‘próbujemy ułatwiać i wspierać powstanie europejskiego forum publicznego, na którym będą toczyły się dyskusje, debaty i dochodzić będzie do wymiany myśli”, przypomina Lettera 43. Teraz, jak zauważa włoski portal informacyjny, "mimo wyrazów uznania specjalistów, na kilka miesięcy przed eurowyborami, w maju 2014 r., kiedy to obywatele będą chcieli się doinformować na temat Europy, oddadzą głos i zdecydują o przyszłości unijnych instytucji, Bruksela postanowiła ograniczyć ich dostęp do informacji".

„Zamyka się okno na życie Europejczyków”, stwierdza La Croix. „Było ono szeroko otwarte dzięki Presseurop*, przypomina francuski dziennik, który ubolewa nad "stratą dla mieszkańców Dwudziestkiósemki – którzy mogli się nawzajem poznawać dzięki temu portalowi – na sześć miesięcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, mającymi być, jak się zapowiada, zwycięstwem eurosceptyków".

„Przez cztery lata Europa miała dobre i niezależne medium ponadnarodowe”, zauważa VillaMedia w Holandii. Ten specjalistyczny portal dotyczący środków masowego przekazu uważa, że "Presseurop wydawało się być świetnym sposobem, aby ożywić dialog i dyskusje między UE i obywatelami. […] Zamiast dać mu czas, aby dojrzał, postanowiono wyeliminować ten cenny projekt".

Więcej na stronie Presseurop

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj