Świat

Najbardziej skorumpowane kraje na świecie

Problem korupcji wciąż w największym stopniu dotyczy najbiedniejszych państw – wynika z raportu Transparency International. Polska zajmuje pozycję poniżej średniej europejskiej z wynikiem zbliżonym do... Tajwanu.

Indeks Percepcji Korupcji (CPI), przygotowywany corocznie przez organizację pozarządową Transparency International, służy oszacowaniu skali problemu korupcji na świecie i powstaje przy wsparciu ludzi biznesu, analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianym kraju. 

W zestawieniu uwzględniono 175 państw. Każde zostało ocenione w skali od 100 (największa przejrzystość) do 0. Ranking układany jest według liczby uzyskanych punktów: od największej do najmniejszej. Najwyższa lokata w rankingu oznacza, że w danym rejonie problem nie występuje (albo występuje w mniejszym stopniu).

Na dole rankingu znalazły się biedne kraje afrykańskie oraz rejony Azji Południowo-Wschodniej, a więc: Somalia (najbardziej skorumpowana), Korea Północna, Sudan, Afganistan i Południowy Sudan.

Natomiast najbardziej przejrzyste systemy władzy (czyli niedotknięte problemem w takim stopniu) mają tylko trzy kraje nieeuropejskie: Kanada, Nowa Zelandia i Singapur. Na szczycie zestawienia znalazła się – już niemal tradycyjnie – Dania.

Największa skala korupcji w Europie dotyczy Ukrainy – zajmuje 142. miejsce. Kraj ten reformy gospodarcze i prace nad ustawą antykorupcyjną ma jeszcze przed sobą. Ukraina jest w gorszej sytuacji niż sąsiadująca z nią Białoruś (119. miejsce).

Najbardziej skorumpowanymi krajami Unii Europejskiej są: Włochy, Rumunia, Bułgaria Grecja – wszystkie znajdują się na 69. miejscu. Poniżej średniej europejskiej (wynoszącej 66 pkt.) uplasowała się też Polska: na 175 krajów nasz kraj zajmuje 35. pozycję (61 punktów). Względem poprzedniego roku oznacza to spadek o jeden, a w porównaniu do 2012 r. – o trzy punkty. Sytuacja nieco się zatem poprawiła? Polska ma tyle samo punktów co Tajwan, który od dwóch lat nie zmienia pozycji w niniejszym zestawieniu.

Pierwsza piętnastka zestawieniaTransparency International/materiały prasowePierwsza piętnastka zestawienia

(powiększ)

Według autorów raportu korupcja w sektorze publicznym w coraz większym stopniu dotyczy szybko rozwijających się gospodarek Chin i Turcji. To właśnie te państwa – w obydwu PKB wzrósł o ponad 4 proc. w zeszłym roku – straciły w porównaniu z rokiem poprzednim najwięcej: Turcja ma teraz 45 pkt. (o 5 pkt. mniej niż w 2013 r.), Chiny – 36 pkt. (o 4 pkt. mniej). „Ocena Chin spada, choć rząd w Pekinie rozpoczął kampanię walki z korupcją i zdeprawowanymi urzędnikami” – wskazują autorzy raportu. 

Swoją sytuację polepszyły w największym stopniu: Afganistan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Egipt, Jordania, Saint Vincent i Grenadyny, Mali oraz Suazi.

Ciekawe, że kraje, które przynależą do G20 i usiłują zwalczać korupcję, mają niezmienioną pozycję. Tak jest m.in. w przypadku Rosji (136. miejsce w rankingu) i Indii (miejsce 87.).

Pełna treść raportu: tutaj.

Korupcja na świecieTransparency International/materiały prasoweKorupcja na świecie
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną