Obozy zagłady, obozy koncentracyjne, getta – zobacz interaktywną mapę Holocaustu
Mapa pokazuje zaledwie wycinek niemieckiego zniewolenia Europy pod rządami Adolfa Hitlera. Ale robi wrażenie.
.
mat. pr.

.

Mapa pokazuje zaledwie wycinek niemieckiego zniewolenia Europy pod rządami Adolfa Hitlera. Opracowano ją na postawie badań historyków w Jack, Joseph and Morton Mandel Center for Advanced Holocaust Studies przy Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Szarym kolorem zaznaczono 1096 ze wszystkich 1150 zidentyfikowanych gett w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie Wschodniej, na czarno oznaczono lokalizację 868 z 1094 obozów koncentracyjnych, których istnienie potwierdzają dokumenty, a na żółto miejsca zawarte w filmie dokumentalnym „Pamięć Obozów” (są to nagrania żołnierzy wyzwalających poszczególne obozy). W hitlerowskich obozach zginęło ponad 6 mln osób, z czego połowę stanowili Żydzi.

Mapa robi niesamowite wrażenie, zarówno gdy pomniejszymy ją do rozmiaru, w którym wyświetli się zarys wszystkich kontynentów (wówczas we wschodniej części Europy widzimy wielką szaro-czarną plamę), jak i wtedy, gdy będziemy przybliżać obraz: zobaczymy wówczas niemal punkt po punkcie ślady niemieckiej machiny Zagłady.

Mimo że na mapie nie zaznaczono wszystkich miejsc (np. nie znajdziemy na niej Sobiboru, choć jest zaznaczone getto w pobliskiej Włodawie), i tak liczba szarych i czarnych punktów robi wrażenie.

Gdy historycy rozpoczynali swoje badania, spodziewali się, że uda im się odkryć od 5 do 7 tys. miejsc. Okazało się, że liczba takich lokalizacji jest bliższa 42,5 tys., a i to – jak przyznaje cytowany przez amerykański portal Frontline Geoffrey Megargee, dyrektor projektu i jego główny redaktor – jest „szacunkiem zachowawczym”.

Ujawnione dane pochodzą z dwóch pierwszych tomów przygotowywanej przez Muzeum Holokaustu encyklopedii, do 2025 r. ma się ukazać sześć kolejnych.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj