Świat

Obozy zagłady, obozy koncentracyjne, getta – zobacz interaktywną mapę Holocaustu

. . mat. pr.
Mapa pokazuje zaledwie wycinek niemieckiego zniewolenia Europy pod rządami Adolfa Hitlera. Ale robi wrażenie.

Mapa pokazuje zaledwie wycinek niemieckiego zniewolenia Europy pod rządami Adolfa Hitlera. Opracowano ją na postawie badań historyków w Jack, Joseph and Morton Mandel Center for Advanced Holocaust Studies przy Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Szarym kolorem zaznaczono 1096 ze wszystkich 1150 zidentyfikowanych gett w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie Wschodniej, na czarno oznaczono lokalizację 868 z 1094 obozów koncentracyjnych, których istnienie potwierdzają dokumenty, a na żółto miejsca zawarte w filmie dokumentalnym „Pamięć Obozów” (są to nagrania żołnierzy wyzwalających poszczególne obozy). W hitlerowskich obozach zginęło ponad 6 mln osób, z czego połowę stanowili Żydzi.

Mapa robi niesamowite wrażenie, zarówno gdy pomniejszymy ją do rozmiaru, w którym wyświetli się zarys wszystkich kontynentów (wówczas we wschodniej części Europy widzimy wielką szaro-czarną plamę), jak i wtedy, gdy będziemy przybliżać obraz: zobaczymy wówczas niemal punkt po punkcie ślady niemieckiej machiny Zagłady.

Mimo że na mapie nie zaznaczono wszystkich miejsc (np. nie znajdziemy na niej Sobiboru, choć jest zaznaczone getto w pobliskiej Włodawie), i tak liczba szarych i czarnych punktów robi wrażenie.

Gdy historycy rozpoczynali swoje badania, spodziewali się, że uda im się odkryć od 5 do 7 tys. miejsc. Okazało się, że liczba takich lokalizacji jest bliższa 42,5 tys., a i to – jak przyznaje cytowany przez amerykański portal Frontline Geoffrey Megargee, dyrektor projektu i jego główny redaktor – jest „szacunkiem zachowawczym”.

Ujawnione dane pochodzą z dwóch pierwszych tomów przygotowywanej przez Muzeum Holokaustu encyklopedii, do 2025 r. ma się ukazać sześć kolejnych.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama