Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Triumf zespołu

Recenzja spektaklu: „Triumf woli”, reż. Monika Strzępka

Krystian Durman (z lewej) i Juliusz Chrząstowski Krystian Durman (z lewej) i Juliusz Chrząstowski Magda Hueckel / materiały prasowe
Niemal czterogodzinne przedstawienie, delikatnie mówiąc, nie jest majstersztykiem dramaturgicznym.

Demirski i Strzępka obok Krystiana Lupy najlepiej w polskim teatrze wyczuwają nastroje społeczne. Na tym polega siła „Triumfu woli”, przedstawienia oddającego nasze dzisiejsze katastroficzne odczucie świata i jednocześnie tchnącego trudnym, ale jednak optymizmem, dającego trochę naciąganą nadzieję i budującego teatralną, ale na swój sposób bardzo realną wspólnotę. Całości patronuje Will Shakespeare (Krzysztof Zawadzki) – postać, która przełamała bariery społeczne, zmieniła świat, a przy tym mistrz podejrzanych happy endów, które wydarzą się tylko, jeśli czytelnik mocno w nie uwierzy. Historia nie jest skomplikowana. Po katastrofie samolotu grupa rozbitków na wyspie pociesza się historiami o ludziach z różnych stron świata i czasów, którzy znajdowali w sobie siły, by pokonać trudności zewnętrzne i własne ograniczenia. Jak Kathrine Switzer (Dorota Segda), która jako pierwsza kobieta w historii przebiegła maraton, walijscy górnicy i londyńscy geje wspierający się nawzajem w walce o swoje prawa w Anglii Margaret Thatcher, jak Dashrath Manjhi (Radosław Krzyżowski), który przez 22 lata wykuwał tunel w górze, która oddzielała jego hinduską wioskę od najbliższego miasta ze szpitalem. Łatwo nie było, ale w końcu wynalezienie ognia też naszym przodkom łatwo nie przyszło, neandertalski salon zgromadzony w jaskini na pewno kręcił nosem i mówił o zamachu na świętą tradycję. Niemal czterogodzinne przedstawienie, delikatnie mówiąc, nie jest majstersztykiem dramaturgicznym. Mimo to ogląda się je w euforii, co jest wielkim triumfem woli i umiejętności zespołu aktorskiego Starego Teatru. Grupy ludzi, która nie boi się i potrafi działać razem. Inspirujące.

Paweł Demirski, Triumf woli, reż. Monika Strzępka, Stary Teatr w Krakowie

Polityka 3.2017 (3094) z dnia 17.01.2017; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Triumf zespołu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Nie tylko Collegium Humanum. Afera trwa. Producentów dyplomów MBA było więcej

Od kilkunastu tygodni śląski wydział Prokuratury Krajowej prowadzi wielowątkowe śledztwo, a o skali handlu dyplomami mówi jeden z najnowszych zarzutów, jakie usłyszał zatrzymany ponad miesiąc temu rektor Collegium Humanum Paweł Cz.

Anna Dąbrowska
11.05.2024
Reklama