Rośnie agresja wobec obcokrajowców. I to w szybkim tempie
Czternastoletnia Turczynka z pochodzenia została pobita na warszawskiej Ochocie. Z relacji pokrzywdzonej wynika, że był to atak na tle rasowym. Tego typu ataków przybywa z każdym rokiem.
Warszawa
Artur Malinowski/Flickr CC by 2.0

Warszawa

Do zdarzenia doszło po południu, gdy dziewczyna wracała z gimnazjum. Zaatakować miał ją około 40-letni mężczyzna. Jak zaznacza prokuratura, napastnik „dopuścił się wobec niej zachowania o znamionach co najmniej naruszenia nietykalności cielesnej”, w dodatku miał używać obraźliwych słów.

Na razie organy ścigania nie ujawniają zbyt wielu szczegółów. Wiadomo, że dziewczyna, jako że nie ma ukończonych 15 lat, będzie przesłuchiwana przez sąd. Funkcjonariusze policji nie znaleźli sprawcy, w okolicznych sklepach i kioskach pytali o uciekajcego mężczyznę ubranego w polar.

Mariusz Błaszczak i rasizm

Wiemy niewiele, ale wystarczająco dużo, żeby stwierdzić, że nie było to zdarzenie „marginalne” – jak w zeszłym roku określał pobicia na tle rasowym minister Mariusz Błaszczak. Opublikowane pod koniec grudnia statystyki Prokuratury Krajowej nie zostawiają złudzeń. W pierwszej połowie 2017 roku nowych spraw o przestępstwa popełnione z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych było 696, w porównaniu do 566 w identycznym okresie w roku 2016 i 497 w roku 2015. Winić za to należy kampanię nienawiści, którą Polscy politycy i niektóre media podsycają od czasu, gdy pierwszy raz mogliśmy usłyszeć o kryzysie uchodźczym.

Oczywiście minister Błaszczak z tych danych nic sobie nie robi i po raz kolejny nie skorzystał z okazji, żeby nie zabierać głosu. Szef MSWiA najpierw napisał na Twitterze: „Zobowiązałem Komendanta Głównego Policji, aby objął osobistym nadzorem śledztwo w sprawie pobicia 14-latki. Liczę na jak najszybsze efekty. Zero tolerancji dla bandytów”. Szczególnie ostatniemu zdaniu warto byłoby przyklasnąć, chwaląc taką deklarację. Ale dosłownie chwilę później szef MSWiA już w studiu telewizyjnym Polsat News mówił, że „media przedstawiają tę dziewczynkę jako ciemnoskórą dziewczynkę. To nieprawda. (…) Widzę w tym próbę tworzenia sytuacji, która nijak się ma do faktów”.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj