Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
Wygląda na to, że w polityce nadchodzi moda na skromność. Kierunek wyznaczył znany trendsetter prezes Kaczyński, który za nagrody dla rządu chce ukarać posłów i samorządowców, obniżając im pensje.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

PiS po raz kolejny liczy na siłę swojego PR, na to, że ludzie widzą i rozumieją tylko to, co im partia rządząca pokaże w TVP. To taki sam chwyt jak w przypadku „ustępstw” wobec Unii Europejskiej: coś zmienić, aby nic nie zmieniać. Teraz wymuszona „skromność” polityków ma przysłonić fakt, że cały system władzy ma pozostać ten sam: zatrudnianie rodziny i swoich ludzi w spółkach skarbu państwa oraz na innych lukratywnych posadach, dotowanie z publicznych pieniędzy zaprzyjaźnionych organizacji, mediów i fundacji, zachowanie przywilejów, apanaży, samochodów, telefonów, darmowych wyjazdów, wielomilionowych subwencji partyjnych, które służą utrzymaniu działaczy.

O systemie, który zbudował Kaczyński, a teraz chce go zachować, proponując populistyczne obniżki zarobków, ciekawie i kompetentnie piszą w najnowszej POLITYCE Jerzy Baczyński w swoich cotygodniowych „Przy-PiSach” oraz Rafał Kalukin w obszernym artykule. Polecam.

Co jeszcze w najnowszym wydaniu naszego tygodnika? Malwina Dziedzic w bardzo interesującym tekście przygląda się opozycji: jak wykorzysta szansę, którą dały im potknięcie się władzy na nagrodach i spadki w sondażach? Ewa Siedlecka opisuje trudne położenie prokuratorów, którzy coraz bardziej i często wbrew swojej woli stają się funkcjonariuszami władzy pod nadzorem członka rządu. Sławomir Sierakowski natomiast pisze o polskiej soft power: jaką realną pozycję ma Polska w świecie, czym może zjednywać sobie przyjaciół, jak się buduje dzisiaj siłę państw i czy rozumie to PiS?

Ponadto: o wielodzietnych rodzinach i skutkach prowadzonej przez obóz władzy polityki społecznej. O starych więzieniach, które rząd zamyka, i nowych, które buduje. O często dramatycznych skutkach tzw. ustawy dezubekizacyjnej oraz o tym, jak się żyje z nową twarzą.

To tylko część materiałów, jakie przygotowaliśmy dla Państwa w najnowszej POLITYCE. Wszystkie są warte przeczytania, zatem wszystkie rekomenduję.

Życzę inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Syn, który nie rozstał się ze swoją matką – częsta przyczyna małżeńskich kryzysów

Prof. Bogdan de Barbaro o relacjach z teściowymi i teściami, babciami i dziadkami.

Agnieszka Krzemińska
17.04.2019
Reklama