„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jak Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości

Polskie flagi na dziedzińcu szkoły baletowej w Poznaniu Polskie flagi na dziedzińcu szkoły baletowej w Poznaniu Piotr Skornicki / Agencja Gazeta
„Na co poszło 200 mln?” – pytało wielu, kiedy okazało się, że obchody będą skromne – bez udziału zagranicznych gości. Choć nie ma żadnego „gwoździa programu”, to chcący świętować znajdą coś dla siebie: centralnie i lokalnie.

Ci, którzy chcą świętować z władzami państwowymi, mogą rozpocząć od mszy o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

O godz. 12:00 w całej Polsce, a także w 500 miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” zostanie odśpiewany hymn państwowy. Tak samo będzie na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem w samo południe rozpocznie się uroczysta odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Melodia „Mazurka Dąbrowskiego”, grana przez strażaków hejnalistów w niedzielę w samo południe, popłynie też z wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Na stronie www.niepodlegla.gov.pl znajduje się mapa miejsc, gdzie śpiewać będzie się publicznie.

O godz. 14:00 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość pośmiertnego nadania najwyższych polskich odznaczeń – Orderów Orła Białego – 25 Polakom zasłużonym dla polskiej niepodległości. Wszyscy chętni będą mogli odwiedzić Belweder i Pałac Prezydencki w godz. 13:00–19:00.

Festiwal Niepodległa w Warszawie

Po uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza prezydent weźmie udział w inauguracji „Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie. Na trzech scenach odbędą się koncerty i pokazy taneczne. W programie są też warsztaty artystyczne, strefa dla dzieci, rekonstrukcje historyczne, pokazy zabytkowych aut i powozów konnych. W wielu miejscach zostanie wystawiona Księga Niepodległości, w której będzie można złożyć pamiątkowy wpis (m.in. na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przed wejściem do Akademii Sztuk Pięknych).

Warszawscy przewodnicy proponują spacer zatytułowany „Ciekawostki Krakowskiego Przedmieścia” („bajer z Krakowskiego Przedmieścia, czyli anegdoty i historie salonowe”). Przed kim ukrywał się w Warszawie król francuski, dlaczego Henryk Sienkiewicz zaniemówił, a biskup inflancki został powieszony? Nie zabraknie też „mrożących krew w żyłach historii z Pałacu Prezydenckiego”. Godziny spacerów: 13:30 i 15:30. Zbiórka: Krakowskie Przedmieście 24.

Festiwal zakończy się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” pod przewodnictwem zespołu Golec uOrkiestra i rozwinięciem stumetrowej flagi Polski.

Marsz z narodowcami lub antyfaszystami

O godz. 15:00 przy rondzie Dmowskiego w Warszawie Andrzej Duda razem z narodowcami ruszy w marszu „Dla Ciebie Polsko”. Sprawa jego wspólnej organizacji, po wielu dniach perturbacji, rozstrzygnęła się dopiero w nocy z piątku na sobotę. Prezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak podsumował, że Marsz Niepodległości i Marsz Biało-Czerwony będą skoordynowane w jeden wielki wspólny pochód, w którym każde zgromadzenie będzie mogło zachować swój własny charakter. „Z niczego nie musimy rezygnować i idziemy razem!” – napisał na Twitterze i dodał, że najpierw będą szły władze państwowe, z odpowiednią ochroną, a później uczestnicy Marszu Niepodległości ze środowiskami narodowymi i społecznymi. Mając w pamięci charakter poprzednich Marszów Niepodległości, rzeczywiście władzom państwowym przyda się ochrona. Tych, którzy zdecydują się w nim uczestniczyć, ma ochraniać wojsko. Oby skutecznie.

Mimo protestu prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza we Wrocławiu odbędzie się marsz nacjonalistów. Tak zdecydował w sobotę Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Wśród organizatorów jest m.in. znany z antysemickich wypowiedzi były ksiądz Jacek Międlar oraz Piotr Rybak, skazany w ubiegłym roku za spalenie kukły Żyda przed sądem w Łodzi.

„W tym roku tanecznym krokiem przejdziemy przez ponurą, listopadową Warszawę. Planujemy głośno dać o sobie znać dzięki trzem niezależnym platformom muzycznym – każda i każdy znajdzie coś dla siebie! Pamiętajcie, nasza demonstracja ma charakter pokojowy – nie planujemy blokować innych marszów ani ścierać się z innymi obchodami” – ogłosiła Koalicja Antyfaszystowska. Marsz wyruszy o godz. 14:00 z pl. Unii Lubelskiej i przez place Zbawiciela i Konstytucji dotrze od pl. Trzech Krzyży.

Na pikniku u premiera

Kiedy jeszcze nie zapadła decyzja o wspólnym marszu z narodowcami, to Kancelaria Premiera zorganizowała w dość szaleńczym tempie Piknik Rodziny przy Al. Ujazdowskich. Zaplanowano: pokazy Wojska Polskiego i służb mundurowych, dmuchany plac zabaw, zawody sportowe, obiad polowy, Koncert Donia, Meza, Stachursky’ego. A na koniec wielki pokaz fajerwerków.

Z szefem Rady Europejskiej

W sobotę w Łodzi Donald Tusk wygłosił przemówienie, które przez wielu komentatorów jest interpretowane jako inauguracja jego powrotu do polskiej polityki. „Nasi parlamentarzyści, podobnie jak w ubiegłych latach, będą brać udział w obchodach Święta Niepodległości w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, wszędzie tam, gdzie samorządowcy i lokalne społeczności organizują obchody wokół miejsc związanych z tradycją niepodległościową” – powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

11 listopada o godz. 8:45 Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Bogdan Borusewicz i Rafał Trzaskowski złożą, wraz z Donaldem Tuskiem, kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem. Następnie udadzą się do archikatedry św. Jana przy kwaterach Ignacego Mościckiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Gabriela Narutowicza. W południe Tusk ma złożyć kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W Łodzi modowo, w Poznaniu ze św. Marcinem

O godz. 11:00 na rynku Manufaktury rozpocznie się Piknik Niepodległościowy. Oprócz występów artystycznych odbędzie się pokaz mody polskiej z lat 1863–1918. A w stolicy Wielkopolski – Poznaniu – 11 listopada obchodzony jest także jako imieniny ulicy Świętego Marcina. Głównym elementem całodniowej imprezy jest tradycyjny korowód, który poprowadzi św. Marcin na koniu. Poznaniacy będą się też zajadać tradycyjnymi rogalami z białym makiem.

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku obejrzeć będzie można wystawę „Nić. Sploty wolności”. To ekspozycja wykonanych z tkanin przedmiotów opowiadających historie związane z polskimi drogami do odzyskania niepodległości. To np. suknia na krynolinie noszona w żałobie po powstańcu styczniowym.

Niepodległość też na sportowo

11 listopada tradycyjnie będzie można wziąć udział w Biegu Niepodległości. Największy ma odbyć się w Poznaniu, gdzie zarejestrowało się aż 25 tys. osób. W Warszawie bieg startuje dokładnie godz. 11:11, biegacze pokonają 10-kilometrową trasę ze skrzyżowania al. Jana Pawła II z ul. Stawki aż do al. Niepodległości. Uczestnicy warszawskiego biegu założą białe i czerwone koszulki, tworząc w ten sposób żywą flagę Polski. We Wrocławiu odbędzie się Bieg Niepodległości z wąsem. Organizatorzy przewidują, że na starcie stanie 2 tys. biegaczy. Osoby, które chcę pobiec, a nie będą miały własnego wąsa, będą go mogły sobie dorysować lub dokleić.

Warszawskie dzielnice Bemowo i Targówek zapraszają do rowerowego świętowania, a fundacja Jednym Śladem na motoparadę – o godz. 12:00 motocykliści przejadą z ul. Piłsudskiego w Mińsku Mazowieckim do ul. Idzikowskiego w Warszawie.

Trochę nieodległości, trochę Smoleńska

Dzień przed oficjalnymi obchodami na pl. Piłsudskiego w Warszawie został odsłonięty pomnik Lecha Kaczyńskiego autorstwa Stanisława Szwechowicza i Jana Raniszewskiego. Uroczystość przypadła na 10 listopada, więc bardziej niż świętowanie niepodległości przypominała miesięcznicę smoleńską (msza, przemarsz pamięci i przemówienie prezesa PiS), których obchody Jarosław Kaczyński zakończył oficjalnie w kwietniu tego roku.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama