Jak Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości
„Na co poszło 200 mln?” – pytało wielu, kiedy okazało się, że obchody będą skromne – bez udziału zagranicznych gości. Choć nie ma żadnego „gwoździa programu”, to chcący świętować znajdą coś dla siebie: centralnie i lokalnie.
Polskie flagi na dziedzińcu szkoły baletowej w Poznaniu
Piotr Skornicki/Agencja Gazeta

Polskie flagi na dziedzińcu szkoły baletowej w Poznaniu

Ci, którzy chcą świętować z władzami państwowymi, mogą rozpocząć od mszy o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

O godz. 12:00 w całej Polsce, a także w 500 miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” zostanie odśpiewany hymn państwowy. Tak samo będzie na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem w samo południe rozpocznie się uroczysta odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Melodia „Mazurka Dąbrowskiego”, grana przez strażaków hejnalistów w niedzielę w samo południe, popłynie też z wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Na stronie www.niepodlegla.gov.pl znajduje się mapa miejsc, gdzie śpiewać będzie się publicznie.

O godz. 14:00 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość pośmiertnego nadania najwyższych polskich odznaczeń – Orderów Orła Białego – 25 Polakom zasłużonym dla polskiej niepodległości. Wszyscy chętni będą mogli odwiedzić Belweder i Pałac Prezydencki w godz. 13:00–19:00.

Festiwal Niepodległa w Warszawie

Po uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza prezydent weźmie udział w inauguracji „Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie. Na trzech scenach odbędą się koncerty i pokazy taneczne. W programie są też warsztaty artystyczne, strefa dla dzieci, rekonstrukcje historyczne, pokazy zabytkowych aut i powozów konnych. W wielu miejscach zostanie wystawiona Księga Niepodległości, w której będzie można złożyć pamiątkowy wpis (m.in. na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przed wejściem do Akademii Sztuk Pięknych).

Warszawscy przewodnicy proponują spacer zatytułowany „Ciekawostki Krakowskiego Przedmieścia” („bajer z Krakowskiego Przedmieścia, czyli anegdoty i historie salonowe”). Przed kim ukrywał się w Warszawie król francuski, dlaczego Henryk Sienkiewicz zaniemówił, a biskup inflancki został powieszony? Nie zabraknie też „mrożących krew w żyłach historii z Pałacu Prezydenckiego”. Godziny spacerów: 13:30 i 15:30. Zbiórka: Krakowskie Przedmieście 24.

Festiwal zakończy się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” pod przewodnictwem zespołu Golec uOrkiestra i rozwinięciem stumetrowej flagi Polski.

Marsz z narodowcami lub antyfaszystami

O godz. 15:00 przy rondzie Dmowskiego w Warszawie Andrzej Duda razem z narodowcami ruszy w marszu „Dla Ciebie Polsko”. Sprawa jego wspólnej organizacji, po wielu dniach perturbacji, rozstrzygnęła się dopiero w nocy z piątku na sobotę. Prezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak podsumował, że Marsz Niepodległości i Marsz Biało-Czerwony będą skoordynowane w jeden wielki wspólny pochód, w którym każde zgromadzenie będzie mogło zachować swój własny charakter. „Z niczego nie musimy rezygnować i idziemy razem!” – napisał na Twitterze i dodał, że najpierw będą szły władze państwowe, z odpowiednią ochroną, a później uczestnicy Marszu Niepodległości ze środowiskami narodowymi i społecznymi. Mając w pamięci charakter poprzednich Marszów Niepodległości, rzeczywiście władzom państwowym przyda się ochrona. Tych, którzy zdecydują się w nim uczestniczyć, ma ochraniać wojsko. Oby skutecznie.

Mimo protestu prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza we Wrocławiu odbędzie się marsz nacjonalistów. Tak zdecydował w sobotę Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Wśród organizatorów jest m.in. znany z antysemickich wypowiedzi były ksiądz Jacek Międlar oraz Piotr Rybak, skazany w ubiegłym roku za spalenie kukły Żyda przed sądem w Łodzi.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj