Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Rzeczniczka PiS: Kaczyński chce dymisji Banasia

Marian Banaś Marian Banaś Agencja Gazeta
Przepisy o NIK mówią o niezależności prezesa. W praktyce jest on nieodwołalny. Chyba że sam zrezygnuje z funkcji.

W czwartek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej odbyło się spotkanie szefa NIK Mariana Banasia, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezesa partii Mariusza Kamińskiego.

Tuż po nim Anita Czerwińska, rzeczniczka PiS, napisała na Twitterze, że „podczas czwartkowego spotkania (...) zostało wyrażone oczekiwanie, aby szef NIK podał się do dymisji”. Kilka godzin wcześniej Piotr Müller, rzecznik premiera, poinformował, że szef rządu przeczytał raport CBA ws. oświadczenia majątkowego szefa NIK oraz enigmatycznie zapowiedział, że „wnioski wynikające z raportu będą przedmiotem dalszych analiz”.

Czytaj także: Dlaczego PiS nie może przeczekać sprawy Banasia

Afera Banasia trwa od września

Marian Banaś 30 sierpnia został powołany na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. O tym, że szef NIK jest właścicielem kamienicy, w której mieścił się hotel wynajmujący klientom pokoje na godziny, poinformował we wrześniu „Superwizjer” TVN.

Tłumacząc się w Sejmie z działalności sutenerów w swojej kamienicy na krakowskim Podgórzu, szef NIK mówił: „W Krakowie jest wiele hoteli, gdzie można wynająć pokój na godziny po to, żeby na przykład odpocząć w trakcie podróży albo przed nią lub przygotować się do zaplanowanego spotkania”.

Kamienica miała zabezpieczać spłatę kredytu na ponad 2,5 mln zł, udzielonego firmie, której współwłaścicielem jest syn prezesa NIK Jakub. W oświadczeniu majątkowym Banasia nie ma takich informacji.

Przepisy o NIK mówią o niezależności prezesa. W praktyce jest on nieodwołalny. Chyba że sam zrezygnuje z funkcji.

Czytaj także: Dziwne losy kamienicy Mariana Banasia i jej mieszkańców

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną