Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką PO w wyborach prezydenckich

Małgorzata Kidawa-Błońska i Grzegorz Schetyna Małgorzata Kidawa-Błońska i Grzegorz Schetyna Aleksandra Szmigiel / Reuters / Forum / Forum
Wygrałam z Kaczyńskim w Warszawie, teraz wygram z Dudą – mówiła po ogłoszeniu wyników Rady Krajowej już oficjalna kandydatka PO na prezydenta. W tajnym głosowaniu poparło ją 345 superdelegatów.

W Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej w warszawskiej hali Expo wzięło udział ok. 750 tzw. superdelegatów, czyli przedstawicieli struktur lokalnych, oraz posłów, europosłów i senatorów partii. Zdecydowana większość – 345 spośród 470 oddanych ważnych głosów – wskazała wicemarszałkinię Sejmu na rywalkę Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Kidawa-Błońska będzie pierwszą kobietą w polskiej historii, która ma duże szanse na stanowisko w Pałacu Prezydenckim. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania od 2014 r., otrzymał 125 głosów.

„Wygrałam z Kaczyńskim w Warszawie, teraz wygram z Dudą. Polacy nie będą musieli się już wstydzić prezydenta” – mówiła po ogłoszeniu wyników Rady Krajowej PO Kidawa-Błońska. Przed głosowaniem podkreślała: „W poprzednich wyborach, których nie wygraliśmy, ludzie zaczęli z nami rozmawiać i uwierzyli, że mamy szansę zatrzymać zło”. „Wspierajmy Małgorzatę, wygrajmy wybory dla Polski” – namawiał Jaśkowiak.

Czytaj także: Kidawa-Błońska z dworku do wielkiej polityki

Prawybory w Platformie Obywatelskiej

Autorem pomysłu na prawybory w PO był Grzegorz Schetyna. Zarząd Platformy w listopadzie rozstrzygnął, że partia w ciągu miesiąca wyłoni kandydata na prezydenta, a dopiero później zajmie się wyborami swojego przewodniczącego. Zwolennicy Schetyny chcieli dłuższej procedury w obu przypadkach. Frakcji „młodych”, z Borysem Budką na czele, zależało na szybkiej decyzji o wysunięciu kandydatury Kidawy-Błońskiej na prezydenta i przyspieszonych wyborach szefa partii.

Wybór nowego przewodniczącego zaplanowano na 25 stycznia 2020 r. „Głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych, zgłaszać się można do 5 stycznia” – zapowiedział sekretarz PO Robert Tyszkiewicz. Druga, ewentualna tura, odbędzie się 8 lutego, wtedy najpóźniej Platforma będzie mieć nowego szefa. Przeciwko Schetynie wystartują na pewno Joanna Mucha, Borys Budka oraz Bogdan Zdrojewski.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną