Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Przedstawiamy możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w Ukrainie, piszemy też o polskiej polityce w cieniu wojny. Na ile siła i sprawczość Jarosława Kaczyńskiego są realne, a na ile są wizerunkową kreacją, której ulegają opozycja i liberalni komentatorzy?
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszej „Polityce” wciąż głównym tematem jest wojna w Ukrainie i jej różne konteksty, a także sytuacja uchodźców wojennych w Polsce, między innymi:

Marek Świerczyński przedstawia sytuację na frontach wojny (z aktualną mapą), analizuje położenie wojsk agresora i ukraińskich obrońców, przedstawia możliwe scenariusze rozwoju akcji bojowych.

Rafał Kalukin pisze o polskiej polityce w cieniu wojny, o wyjeździe premiera Morawieckiego i wicepremiera Kaczyńskiego do Kijowa oraz o tym, czy będą przedterminowe wybory.

Agnieszka Sowa opisuje historie kilku rodzin ukraińskich, które znalazły schronienie w polskich domach – jakie pojawiają się problemy i jak są rozwiązywane.

Najnowsza „Polityka”PolitykaNajnowsza „Polityka”

Ziemowit Szczerek pisze o odrodzeniu się ukraińskiej samorządności, tradycji atamańskiej, honoru gospodarzy regionów, jaka wzmocniła się w trudnych wojennych czasach.

• Prof. Yergin, znany ekspert od spraw energetyki, w rozmowie z Jackiem Żakowskim mówi o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmienia globalny układ sił na energetycznej mapie, która ma kluczowe znaczenie dla światowej polityki.

• Robert Krasowski pisze o bohaterze wyprawy kijowskiej Jarosławie Kaczyńskim: na ile jego polityczna siła i sprawczość są realne, a na ile są wizerunkową kreacją, której ulegają opozycja i liberalni komentatorzy?

• Paweł Walewski pisze o nowych wyzwaniach zdrowotnych związanych z niezakończoną pandemią koronawirusa w sytuacji, kiedy pojawiło się ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy, gdzie poziom wyszczepienia przeciwko covid był znacznie niższy niż w Polsce, a tu też ten wskaźnik nie był zbyt wysoki.

• Joanna Cieśla z kolei pisze o tym, jak polskie szkoły radzą sobie z przyjęciem kilkudziesięciu tysięcy (na razie) uczniów z Ukrainy, jak wygląda ich nauka w pierwszych dniach, jak nauczyciele radzą sobie z problemami językowymi, programowymi różnicami itp.

• Wojenna przemoc, gwałty, odbieranie godności kobietom, wielka trauma, jak to wpływa na późniejsze życie ludzi, wręcz na całe pokolenia – na wielu historycznych przykładach opowiada Wiola Rębecka w rozmowie z Martyną Bundą.

Ponadto w najnowszym numerze: o pracy dla Ukraińców; o perturbacjach na światowych rynkach żywności; o historii politycznej Rosji po 1989 r.; o spodziewanej wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Polsce; o twórczości pisarskiej Wiesława Myśliwskiego w 90. rocznicę jego urodzin; o oscarowych faworytach przed tegorocznym rozdaniem tych nagród.

To i jeszcze więcej w najnowszym wydaniu „Polityki”. Polecam i zachęcam!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Kasowy horror, czyli kulisy kontroli u filmowców. „Polityka” ujawnia skalę nadużyć

Wyniki kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, do których dotarliśmy, oraz kulisy ostatnich wydarzeń w PISF układają się w dramat o filmowym rozmachu.

Violetta Krasnowska
12.12.2024
Reklama