Kraj

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotkał się z Andrzejem Dudą

Spotkanie Andrzeja Dudy z Wołodymyrem Zełenskim, 22 grudnia 2022 r. Spotkanie Andrzeja Dudy z Wołodymyrem Zełenskim, 22 grudnia 2022 r. Jakub Szymczuk / Kancelaria Prezydenta RP
Wracając ze Stanów Zjednoczonych, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjechał do Rzeszowa, żeby spotkać się z Andrzejem Dudą. Polska jest drugim krajem, który Zełenski oficjalnie odwiedził po napaści Rosji na jego kraj.

O wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Polsce jako pierwsza poinformowała „Wirtualna Polska”. W czwartek po południu prezydent Ukrainy potwierdził te doniesienia. „W drodze do domu spotkałem przyjaciela Ukrainy – prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Podsumowaliśmy rok, który przyniósł historyczne wyzwania wynikające z wojny na pełną skalę. Omówiliśmy plany strategiczne na przyszłość, stosunki dwustronne i interakcje międzynarodowe w 2023 r.” – napisał na Facebooku. Spotkanie miało odbyć się w Rzeszowie.

Czytaj też: „Nie składam broni”. Kim jest dziś prezydent Zełenski

Zełenski w Waszyngtonie

Polska jest drugim krajem, który Zełenski oficjalnie odwiedził po napaści Rosji na jego kraj. Dzień wcześniej prezydent Ukrainy spotkał się w Waszyngtonie z Joe Bidenem. W czasie wizyty ogłosił on, że USA dostarczą Ukrainie kolejną transzę pomocy w broni i sprzęcie wojskowym wartości 1,8 mld dol., w tym rakiety Patriot. Ukraiński prezydent z kolei wygłosił historyczne przemówienie na Kapitolu. Przed połączonymi izbami Kongresu USA ukraiński prezydent zapewnił amerykańskich ustawodawców, że jego kraj „żyje i jest pełen energii” mimo trwającej już prawie dziesięć miesięcy wojny z Rosją.

„Wystąpienie na Kapitolu to zaszczyt, którego dostępują zwykle tylko przywódcy państw będących najważniejszymi sojusznikami Ameryki. Przemówienie miało uroczystą oprawę, jak podczas dorocznych prezydenckich orędzi o stanie państwa, z ceremonialnym wejściem na salę wszystkich kongresmenów, senatorów i członków gabinetu Bidena, powitaniem mówcy przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i owacją. Odstępstwem od etykiety był tylko nieformalny strój Zełenskiego – oliwkowa bluza, którą wszędzie nosi od początku wojny” – wyjaśnił na łamach „Polityki” Tomasz Zalewski.

Na profilu Zełenskiego na Facebooku można obejrzeć filmik z wizyty w Polsce. Jak dodał prezydent Ukrainy, dziękuje on prezydentowi Andrzejowi Dudzie „za stałe i konsekwentne wsparcie”.

Czytaj też: Wołodymyr Zełenski. Komik w heroicznej roli

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną