Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Galernicy

Trzecia propozycja letniej kolekcji kryminałów.

To już trzecia książka, którą – wraz z wydawnictwem W.A.B. – proponujemy w naszej letniej kolekcji kryminałów.

Ludzi – powiada Jean-Claude Izzo – łączy nie tyle wspólnota miejsca, lecz podobieństwo losu. „Szurmo” (oznacza galernika przy wiosłach) to opowieść o tych, którzy cały czas muszą płynąć pod prąd i ciągle grozi im wykluczenie ze społecznego krwiobiegu. Jednym z wykluczonych jest bez wątpienia główny bohater trylogii (dopełniają jej „Total Cheops” i „Solea”) Fabio Montale.

Ten niegdysiejszy policjant, twardziel, ironista i miłośnik jazzu po tym, jak został zdegradowany, musi działać na własną rękę. O pomoc w znalezieniu syna Guitou, który przepadł w tajemniczych okolicznościach, prosi byłego policjanta jego kuzynka. Montale podejmuje się zadania nie tylko dlatego, że darzy uczuciami powabną kuzynkę, i nie tylko dlatego, że jest byłym policjantem. Przede wszystkim Fabio jest „stąd” – należy do marsylskiego świata i „czyta” jego rzeczywistość doskonale.

Izzo obsesyjnie wręcz zwraca uwagę, że język jest busolą pozwalającą poruszać się w danej kulturze – w tym przypadku w kulturze marsylskich przedmieść, imigrantów i tych wszystkich, którzy są właśnie „szurmo”. Zarazem Izzo wierny jest tradycji czarnego kryminału, dziejącego się w środowisku miejskiego molocha, z postacią siejącej spustoszenie femme fatale. Główny bohater rozwiązuje sprawę, ale zarazem dowiaduje się czegoś, czego wolałby nie wiedzieć.

Jak to bywa we współczesnym kryminale, nie chodzi tu więc o to, kto zabił, ale o to, jak mogło dojść do zbrodni. Aby zaś to zrozumieć – powiada Izzo – trzeba powiosłować wraz z tymi, którzy są „szurmo”. A jego powieść jest zarazem dowodem na to, że kryminał może być podróżą w otchłań, w którą nie każdy – w realnym świecie – chciałby się zagłębić. Na szczęście – i na nieszczęście – literatura pozwala na taką wędrówkę.
 

Jean-Claude Izzo, Szurmo, przeł. Maryna Ochab, W.A.B., Warszawa 2007, s. 256
 

  

Polityka 27.2007 (2611) z dnia 07.07.2007; Kultura; s. 60
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną