Paszporty POLITYKI

Twórcy ponad normę. Komu i dlaczego wręczyliśmy Paszporty

Twórcy ponad normę. Komu i dlaczego wręczyliśmy Paszporty POLITYKI

Laureaci Paszportów POLITYKI 2021 Laureaci Paszportów POLITYKI 2021 Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński / Polityka
Niełatwo się gra i tworzy dla wszystkich naraz, ale działania dużej części z naszych tegorocznych laureatów pozwalały na chwilę zapomnieć o podziałach. A nawet wskazać miejsca, gdzie skonfrontowane ze sobą grupy mogą być dla siebie fascynujące i pociągające.
Polityka

Relacjonując naszą zeszłoroczną galę, liczyliśmy na nowe wielkie otwarcie. Pisaliśmy o najtwardszych, którym dane było działać w pandemicznym sezonie – nie wzięliśmy tylko pod uwagę pewnego ryzyka – że z jednego sezonu zrobią się dwa, a może i trzy. I że pewną nienormalność tych czasów zastąpi niepewna normalność, w której do starych podziałów na starszych i młodszych, prawaków i lewaków, wielkomiejskich i małomiasteczkowych, Polskę A i Polskę B, zwolenników zakazów aborcji i zwolenniczek złagodzenia prawa dołączą kolejne. Podział na „szczepów” i „antyszczepów”, czyli tych, którzy wybierają wolność od covidu, i tych, którzy preferują wolność od zakazów. A także na solidarnych z uchodźcami i stojących „murem za mundurem”. Niełatwo się gra i tworzy dla wszystkich naraz, ale działania dużej części z naszych tegorocznych laureatów pozwalały na chwilę zapomnieć o podziałach. A nawet wskazać miejsca, gdzie skonfrontowane ze sobą grupy mogą być dla siebie fascynujące i pociągające.

Rok kazał artystom podejmować ryzyko częściej niż dotąd, na każdym kroku, wymagał pewnego aktu wiary w działanie sztuki. Po raz kolejny doceniliśmy to, honorując finansowo wszystkich nominowanych oraz przyznając drugi raz z rzędu (dzięki wsparciu Sebastiana Kulczyka) nagrodę za przedsięwzięcia realizowane zdalnie.

Niepewność sytuacji artystów przełożyła się na sztukę próbującą coś zmienić. I tak Dominik Strycharski zmienia mniemanie o pozycji muzyki i dźwięku w polskim teatrze. Aleksandra Terpińska – styl, w jakim się ekranizuje prozę Doroty Masłowskiej. Łukasz Barys – naszą wizję Pabianic. Teoniki Rożynek – sposób, w jaki spoglądamy na błąd i granice między muzyką poważną a rozrywkową, Ralph Kaminski – to, jak patrzymy na stary repertuar Kory. Tomasz Ostafin przesuwa granicę między tym, co fizyczne, a tym, co wirtualne. Niekryjący ambicji związanych z aktywizmem społecznym Jana Shostak i Mikołaj Sobczak poszerzają dziedzinę sztuk wizualnych, chcąc najwyraźniej w ogóle zmienić nasze spojrzenie na otaczający nas świat. Ponadnormatywny talent wszystkich nominowanych przełożył się na dość zaskakujące werdykty. Dlatego w tej ostatniej kategorii przyznaliśmy nie jedną, ale aż dwie nagrody.

Laureaci Paszportów POLITYKI 2021

Film: Aleksandra Terpińska
Teatr: Dominik Strycharski
Sztuki wizualne: Jana Shostak i Mikołaj Sobczak
Literatura: Łukasz Barys
Muzyka poważna: Teoniki Rożynek
Muzyka popularna: Ralph Kaminski
Kultura cyfrowa: Tomasz Konrad Ostafin
Kultura zdalna: Małgorzata Płysa i Mat Schulz (twórcy Unsound Festival)
Kreator Kultury: Katarzyna Nosowska

Polityka 4.2022 (3347) z dnia 18.01.2022; Paszporty POLITYKI 2021; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Twórcy ponad normę. Komu i dlaczego wręczyliśmy Paszporty"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Rozmowa z filozofem, teologiem i byłym nauczycielem religii Cezarym Gawrysiem o tym, że jakość szkolnej katechezy właściwie nigdy nie obchodziła biskupów.

Jakub Halcewicz
03.09.2024
Reklama