Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Premiera po stu latach

Recenzja spektaklu: „Thaïsa”, reż. Romuald Wicza-Pokojski

Marcelina Beucher (Thaïs) i Marcin Bronikowski (Atanael). Marcelina Beucher (Thaïs) i Marcin Bronikowski (Atanael). Krzysztof Mystkowski / KFP
Dzieło Masseneta zagościło na polskich deskach scenicznych po raz pierwszy od wieku, a na pewno pierwszy raz w Gdańsku.

I dobrze, bo w dziedzinie opery francuskiej mamy duże luki w wykształceniu. „Thaïs” jest operą specyficznie eklektyczną, z nawiązaniami do muzyki bliskowschodniej i egzotyki w ogóle, ale także zawiera typowo romantyczne melodie, jak słynna skrzypcowa „Medytacja”, pojawiająca się kilka razy. Treść – między uduchowieniem a przewrotnością: mnich Atanael (w tej roli znakomity Marcin Bronikowski) pragnie nawrócić kurtyzanę ze swej rodzinnej Aleksandrii, tytułową Thaïs (Marcelina Beucher o ładnym głosie, ale tracącym urodę na wysokich dźwiękach). Udaje mu się to i prowadzi ją przez pustynię do klasztoru, czego ona fizycznie nie wytrzymuje i niedługo po przybyciu do celu umiera. Tymczasem on zdaje sobie sprawę, że naprawdę chodziło mu o jej miłość, że ta prawda, do której chciał ją przywieść, to w istocie kłamstwo. Jest to więc historia o zgubnych skutkach fanatyzmu, a więc dobra na dzisiejsze czasy. Szkoda tylko, że reżyseria jest w gruncie rzeczy naszkicowana. Minimalistyczna, raczej współczesna scenografia i kostiumy, także współczesne, są dziełem Alicji Kokosińskiej; obecny jest też wciąż na scenie zespół baletowy (choreografia Izabeli Sokołowskiej-Boulton) – grupa „nagich” ciał symbolizujących grzeszne myśli. Może nie jest to spektakl piękny, ale na pewno ciekawy w słuchaniu.

Jules Massenet, Thaïs, reż. Romuald Wicza-Pokojski, Opera Bałtycka

Polityka 11.2019 (3202) z dnia 12.03.2019; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Premiera po stu latach"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną