Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Siedzący tryb życia zmienia osobowość

Siedzący tryb życia ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na cechy osobowości. Siedzący tryb życia ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na cechy osobowości. Annie Spratt / Unsplash
Siedzenie jest niezdrowe. Jakby tego było mało, naukowcy donoszą, że zmienia naszą osobowość. Nie bardzo wiadomo, dlaczego.

Żeby coś zjeść na afrykańskiej sawannie, nasi praprzodkowie musieli dużo chodzić i biegać. Nieliczne już plemiona łowców-zbieraczy nadal pokonują dziennie po kilkanaście kilometrów. I do takiego trybu życia jesteśmy przystosowani przez ewolucję.

Nic dziwnego, że długie godziny spędzane za biurkiem i na kanapie są bardzo niezdrowe. Z badań przeprowadzonych kilka lat temu wynika, że siedzący tryb życia wiąże się z większym ryzykiem licznych chorób (układu krążenia, cukrzycy, nowotworów) i zgonu. Ryzyko to rośnie, gdy nie robimy sobie przerw – nawet pięć minut ruchu co godzinę wydaje się nieco łagodzić skutki zasiedzenia się.

Czytaj również: Czy płeć wpływa na kształtowanie osobowości

Siedzący tryb życia zmienia naszą osobowość – twierdzą naukowcy

Jakby tego było mało, siedzenie zmienia osobowość. Kilka dawniejszych badań wskazywało już na to, że brak aktywności fizycznej związany jest ze spadkiem nasilenia takich cech jak sumienność. Na początku czerwca „Journal of Personality Research” opublikował pracę Yannicka Stephana z francuskiego Uniwersytetu Montpellier, który przeprowadził analizę dwóch różnych badań prowadzonych od końca lat 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych.

W psychologii często używa się pięcioczynnikowego modelu osobowości, tak zwanej „wielkiej piątki”. Tworzą ją neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność (każda z tych cech składa się z sześciu innych). Z badań Stephana wynika, że siedzący tryb życia wiąże się ze zmniejszeniem nasilenia wszystkich tych cech poza neurotycznością. Na pocieszenie można dodać, że choć zmiany charakteru były wyraźnie związane z brakiem aktywności, nie były szczególnie wielkie.

Czytaj także: Jak cechy osobowości wpływają na zaburzenia psychiczne

Podstawowe cechy charakteru także mogą się zmieniać

Choć zazwyczaj uważamy, że z czasem zmieniamy się niewiele lub wcale przez całe życie, jest to jedno z wielu badań, które potwierdza, że nawet podstawowe cechy osobowości nie pozostają niezmienne. Niestety, siedzenie zmienia nas na niekorzyść.

Czytaj także: Nałogowo zalogowani. Czym jest siecioholizm i jak go leczyć

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama