Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Jak długo koronawirus potrafi przetrwać poza ustrojem

Jak długo koronawirus potrafi przetrwać poza ustrojem? Nowe badania

SARS-CoV-2 pod mikroskopem elektronowym SARS-CoV-2 pod mikroskopem elektronowym NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML), U.S. NIH / Wikipedia
Wiemy, jak długo może przetrwać koronawirus SARS-CoV-2 poza ustrojem w zależności od powierzchni, na której się znalazł. To ważna informacja.

Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) w USA opublikował właśnie najnowsze wyniki badań na temat przeżywalności koronawirusa SARS-CoV-2 poza organizmem gospodarza. Wcześniej trzeba było się opierać na wstępnych danych i przeglądzie badań, które przeprowadzono dla koronawirusów SARS i MERS. Wynikało z nich, że wirus może przetrwać od kilku godzin do kilku dni w zależności od środowiska, w którym się znajdzie.

Czytaj też: Koronawirus SARS-CoV-2. Fakty, a nie mity

Jak długo koronawirus przebywa na powierzchniach?

W przeprowadzonym eksperymentalnym badaniu aplikowano cząstki wirusa na różne podłoża i inkubowano w temperaturze 21–23 st. C i przy 40-procentowej wilgotności. Miano wirusa zmniejszało się wraz z czasem jego przebywania na badanych podłożach.

Maksymalny czas przetrwania wynosił:

  • plastik i stal nierdzewna: do 72 godz.
  • papier kartonowy: do 24 godz.
  • miedź: do 4 godz.

Oznacza to, że wskazane jest dezynfekowanie klamek w miejscach publicznych, elementów wyposażenia środków transportu publicznego, a także smartfonów. Przesyłki trafiające do Polski z Chin czy Włoch nie powinny zawierać aktywnych cząstek wirusa. Poza tym przesyłki te są przemieszczane, co samo w sobie zwiększa szansę na wyeliminowanie wirusa z opakowania.

Czytaj też: Jak i dlaczego dezynfekować swój smartfon w czasach koronawirusa

Jak długo SARS-CoV-2 pozostaje aktywny w powietrzu?

Z kolei w rozpylanych aerozolach, przy temperaturze powietrza 21–23 st. C i przy 65-procentowej wilgotności, wirus SARS-CoV-2 potrafił przetrwać do 3 godz. – był to maksymalny czas trwania badania. Jest więc ryzyko, że może w nich przetrwać jeszcze dłużej, zwłaszcza że miano wirusa w tym czasie nie obniżyło się bardzo istotnie. Oznacza to, że rozprzestrzeniany drogą kropelkową koronawirus pozostaje aktywny stosunkowo długo.

Pamiętajmy, by kichając lub kaszląc, zasłaniać usta nie dłonią, ale zgiętym łokciem lub chusteczką higieniczną, którą następnie należy od razu wyrzucić do śmieci. Ważne jest też częste i prawidłowe mycie rąk, unikanie witania się przez ich podawanie i niedotykanie dłońmi okolic twarzy, a także częste dezynfekowanie powierzchni takich jak stoły, blat, klamki w miejscach, gdzie przebywa więcej osób.

Czytaj też: Pytania i odpowiedzi, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną