Nauka

Pokaż, jak można dbać o środowisko: IV edycja Konkursu Lekcja Nieśmiecenia!

Pokaż, jak można dbać o środowisko: IV edycja Konkursu Lekcja Nieśmiecenia! Pokaż, jak można dbać o środowisko: IV edycja Konkursu Lekcja Nieśmiecenia! mat. pr.
„Lekcja Nieśmiecenia” to edukacyjny projekt, który od 2020 roku wspiera instytucje oświatowe w promowaniu wśród dzieci postaw ekologicznych związanych z segregacją śmieci.

To więcej niż tylko „zielona” teoria - to przede wszystkim kreatywny konkurs. W tym roku zadaniem jest zorganizowanie kampanii promocyjnej na rzecz idei nieśmiecenia, a na twórców najlepszych pomysłów i rozwiązań czekają stacje do nauki selektywnej segregacji odpadów oraz granty finansowe. Zostań koordynatorem kampanii w Twojej placówce! Dołączcie razem do „Lekcji Nieśmiecenia”, a Ty pobierz bezpłatne materiały edukacyjne przedstawiające w ciekawy sposób różnorodne aspekty ekologii.

Celem „Lekcji Nieśmiecenia”, projektu firmy Henkel i Fundacji Nasza Ziemia dla przedszkoli, szkół podstawowych i placówek oświatowych, jest uzmysłowienie dzieciom, jak istotne dla otaczającej nas przyrody jest segregowanie śmieci. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają pedagodzy, ponieważ nauka przez zabawę – a kreatywny konkurs doskonale wpisuje się w tę formułę – to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przyswojenie wiedzy na temat szeroko pojętej ekologii.

„Lekcje Nieśmiecenia” IV edycja – zadanie konkursowe
W tym roku zadaniem uczestników jest zorganizowanie kampanii promocyjnej na rzecz idei nieśmiecenia.
Projekt powinien zawierać plan, opis i cel działań, a także informację, kto będzie adresatem kampanii: społeczność placówki oświatowej lub lokalnej czy rodzice. W pracy konkursowej uczniowie lub podopieczni placówki, wspólnie z koordynatorem, mają także za zadanie przedstawić i opisać narzędzia promocyjne. Może to być film, plakat, piosenka czy komiks oraz wskazać, gdzie zostaną wykorzystane.

Na zwycięzców czekają stacje do nauki selekcji odpadów. Korzysta już z nich aż 60 placówek, wyróżnionych w trzech poprzednich edycjach kampanii. Teraz dołączy do nich kolejnych 20 laureatów w IV edycji. Dodatkowo, po raz pierwszy, szkoły i placówki oświatowe mają również możliwość wygrania grantów finansowych w wysokości 3000, 2000 i 1000 złotych.

Prace konkursowe można zgłaszać do 13 maja, więc nie warto zwlekać. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu „Lekcja Nieśmiecenia” dostępne są na stronie www.lekcjaniesmiecenia.pl.

Pokaż, jak można dbać o środowisko: IV edycja Konkursu Lekcja Nieśmiecenia!mat. pr.Pokaż, jak można dbać o środowisko: IV edycja Konkursu Lekcja Nieśmiecenia!

Wsparcie dla nauczycieli – pobierz bezpłatne materiały
Istotne jest, aby wspierać rozwój świadomości ekologicznej dzieci już od samego początku ich ścieżki wychowawczej i edukacyjnej. Troska o naturę powinna być priorytetem całego społeczeństwa, ale niewątpliwie to podopieczni placówek oświatowych, jako przyszłe pokolenie, mają największy potencjał zmiany obecnego stanu przyrody poprzez swoje codzienne wybory i działania. Zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz uczestnictwo w ekoprojektach to doskonałe metody zapoznawania przedszkolaków i uczniów z takimi tematami, jak różnorodność ekologiczna, recykling, znaczenie roślinności dla jakości powietrza czy selekcja odpadów. Dzieci powinny doświadczyć tego, o czym słuchają czy czytają, by zrozumieć znaczenie i sens danych działań. Gry planszowe i miejskie, projekty plastyczne i multimedialne, wizyty w parkach przyrodniczych czy udział w konkursach mogą być doskonałą okazją do nauki w sposób przystępny i angażujący. Dlatego też firma Henkel i Fundacja Nasza Ziemia przygotowały dla nauczycieli i opiekunów z placówek biorących udział w projekcie bezpłatne materiały edukacyjne, dostosowane do wszystkich etapów nauczania.

Dowiedz się więcej, a najlepiej już dziś zaproś swoich uczniów lub podopiecznych do udziału w projekcie „Lekcja Nieśmiecenia”: www.lekcjaniesmiecenia.pl.

Materiał przygotowany przez Henkel

Polityka 20.2024 (3463) z dnia 07.05.2024; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 62
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama