Rynek

Nagroda Nobla 2020 z ekonomii za rozwój teorii aukcji

Laureaci Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie ekonomii Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson Laureaci Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie ekonomii Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson mat. pr.
Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymali w tym roku Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson za ulepszenie znanej w mikroekonomii teorii aukcji.

Nagroda z ekonomii zamyka tydzień noblowski. W tym roku wyróżnienie otrzymali Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson za wkład w teorię aukcji, badającą zachowania i strategie uczestników takich transakcji w sektorze prywatnym i publicznym. Nobla w dziedzinie ekonomii przyznaje szwedzki bank centralny.

Przypomnijmy wszystkich tegorocznych laureatów wyłonionych w ubiegłym tygodniu:

2019: wyjątkowy Nobel z ekonomii

W ubiegłym roku Nagrody Nobla odebrali Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kramer za prace nad ekonomią rozwoju i próby ustalenia, skąd się biorą nierówności między krajami. Cała trójka bada, jak skuteczniej zwalczać ubóstwo. Dzięki ich wiedzy organizacje międzynarodowe (takie jak Bank Światowy) i non-profit mogą lepiej ukierunkować pomoc, wspierając potrzebujących, a nie konkretne rządy. Nowością, która może budzić kontrowersje, są prowadzone przez laureatów randomizowane badania nad skutecznością różnych metod wsparcia: na losowych grupach sprawdza się, czy przynoszą skutek, czy działają doraźnie; czy leczą skutki, czy przyczyny. „Ponad 700 mln ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. Żeby im skutecznie pomóc, trzeba wiedzieć jak. Ale czy naukowcy mogą prowadzić eksperymenty »na biednych«?” – pytał Edwin Bendyk w tekście „Nobel z biedy”, bo takie wątpliwości towarzyszyły nagrodzie w 2019 r.

Dodajmy, że Esther Duflo, rocznik 1972, jest najmłodszą laureatką Nobla z ekonomii i dopiero drugą nagrodzoną kobietą w tej dziedzinie (przed nią w 2009 r. Nobla odebrała Elinor Ostrom za prace nad gospodarowaniem wspólną własnością).

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną