Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Nagroda Nobla 2020 z ekonomii za rozwój teorii aukcji

Laureaci Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie ekonomii Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson Laureaci Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie ekonomii Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson mat. pr.
Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymali w tym roku Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson za ulepszenie znanej w mikroekonomii teorii aukcji.

Nagroda z ekonomii zamyka tydzień noblowski. W tym roku wyróżnienie otrzymali Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson za wkład w teorię aukcji, badającą zachowania i strategie uczestników takich transakcji w sektorze prywatnym i publicznym. Nobla w dziedzinie ekonomii przyznaje szwedzki bank centralny.

Przypomnijmy wszystkich tegorocznych laureatów wyłonionych w ubiegłym tygodniu:

2019: wyjątkowy Nobel z ekonomii

W ubiegłym roku Nagrody Nobla odebrali Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kramer za prace nad ekonomią rozwoju i próby ustalenia, skąd się biorą nierówności między krajami. Cała trójka bada, jak skuteczniej zwalczać ubóstwo. Dzięki ich wiedzy organizacje międzynarodowe (takie jak Bank Światowy) i non-profit mogą lepiej ukierunkować pomoc, wspierając potrzebujących, a nie konkretne rządy. Nowością, która może budzić kontrowersje, są prowadzone przez laureatów randomizowane badania nad skutecznością różnych metod wsparcia: na losowych grupach sprawdza się, czy przynoszą skutek, czy działają doraźnie; czy leczą skutki, czy przyczyny. „Ponad 700 mln ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. Żeby im skutecznie pomóc, trzeba wiedzieć jak. Ale czy naukowcy mogą prowadzić eksperymenty »na biednych«?” – pytał Edwin Bendyk w tekście „Nobel z biedy”, bo takie wątpliwości towarzyszyły nagrodzie w 2019 r.

Dodajmy, że Esther Duflo, rocznik 1972, jest najmłodszą laureatką Nobla z ekonomii i dopiero drugą nagrodzoną kobietą w tej dziedzinie (przed nią w 2009 r. Nobla odebrała Elinor Ostrom za prace nad gospodarowaniem wspólną własnością).

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Dzieciobójcy z Czernik. Każdy tu wiedział o Piotrze G., tylko organy nie wierzyły

Dom pośrodku wsi, zasłonięte okna, cicho. Mieszkają dzieci żywe i martwe.

Marcin Kołodziejczyk
30.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną