Rynek

Nagroda Nobla 2020 z ekonomii za rozwój teorii aukcji

Laureaci Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie ekonomii Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson Laureaci Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie ekonomii Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson mat. pr.
Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymali w tym roku Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson za ulepszenie znanej w mikroekonomii teorii aukcji.

Nagroda z ekonomii zamyka tydzień noblowski. W tym roku wyróżnienie otrzymali Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson za wkład w teorię aukcji, badającą zachowania i strategie uczestników takich transakcji w sektorze prywatnym i publicznym. Nobla w dziedzinie ekonomii przyznaje szwedzki bank centralny.

Przypomnijmy wszystkich tegorocznych laureatów wyłonionych w ubiegłym tygodniu:

2019: wyjątkowy Nobel z ekonomii

W ubiegłym roku Nagrody Nobla odebrali Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kramer za prace nad ekonomią rozwoju i próby ustalenia, skąd się biorą nierówności między krajami. Cała trójka bada, jak skuteczniej zwalczać ubóstwo. Dzięki ich wiedzy organizacje międzynarodowe (takie jak Bank Światowy) i non-profit mogą lepiej ukierunkować pomoc, wspierając potrzebujących, a nie konkretne rządy. Nowością, która może budzić kontrowersje, są prowadzone przez laureatów randomizowane badania nad skutecznością różnych metod wsparcia: na losowych grupach sprawdza się, czy przynoszą skutek, czy działają doraźnie; czy leczą skutki, czy przyczyny. „Ponad 700 mln ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. Żeby im skutecznie pomóc, trzeba wiedzieć jak. Ale czy naukowcy mogą prowadzić eksperymenty »na biednych«?” – pytał Edwin Bendyk w tekście „Nobel z biedy”, bo takie wątpliwości towarzyszyły nagrodzie w 2019 r.

Dodajmy, że Esther Duflo, rocznik 1972, jest najmłodszą laureatką Nobla z ekonomii i dopiero drugą nagrodzoną kobietą w tej dziedzinie (przed nią w 2009 r. Nobla odebrała Elinor Ostrom za prace nad gospodarowaniem wspólną własnością).

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną