Rynek

Konto osobiste a rachunek oszczędnościowy - poznaj różnice

Materiały klienta
Konto osobiste i rachunek oszczędnościowy to jedne z najpopularniejszych produktów bankowych.

Pomimo szeregu podobieństw istotnie się od siebie różnią. Według danych udostępnionych przez PRNews, na II kwartału 2019 r. banki prowadziły 33,6 mln kont osobistych i ponad 7 mln kont oszczędnościowych. Co różni oba produkty?

Cztery najważniejsze różnice pomiędzy kontem osobistym a oszczędnościowym

Choć specyfika konta osobistego i oszczędnościowego jest podobna, dzieli je kilka ważnych różnic. Oto najważniejsze.

  1. Przeznaczenie

Głównym przeznaczeniem konta osobistego (zwanego także ROR-em, czyli rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym) jest realizacja przelewów oraz wykonywanie operacji bankowych: wypłat z bankomatów (przy pomocy dołączonej do konta karty) czy realizowanie zleceń stałych. Konto oszczędnościowe służy przede wszystkim do gromadzenia i pomnażania oszczędności.

  1. Oprocentowanie

Kolejną różnicą pomiędzy ROR-em a rachunkiem oszczędnościowym jest oprocentowanie. Konta osobiste nie są oprocentowane. Zgromadzone na nich środki nie generują więc dodatkowych zysków. Dzięki stałemu oprocentowaniu pieniądze ulokowane na kontach oszczędnościowych przynoszą dochody w postaci odsetek. Taki sposób oszczędzania jest nie tylko bezpieczny, ale również zupełnie bezwysiłkowy. Aby zarobić, musisz jedynie wybrać atrakcyjnie oprocentowany rachunek i wpłacić na niego oszczędności.

  1. Zakres operacji

Większość kont osobistych oferuje możliwość wykonywania szeregu różnych operacji: przelewów przez Internet, telefon i BLIK, przelewów międzynarodowych, wypłat z bankomatów i wpłat we wpłatomatach czy ustanawiania zleceń stałych. W przypadku kont oszczędnościowych zakres operacji jest mocno ograniczony. Użytkownicy mogą zazwyczaj wpłacać na nie środki i przelewać je na swoje konto osobiste. Taka różnica wynika jednak wyłącznie z odmiennej specyfiki obu rozwiązań.

  1. Koszty przelewów

Większość banków oferuje dzisiaj możliwość darmowego założenia i prowadzenia zarówno konta osobistego, jak i oszczędnościowego. Użytkownicy obu rachunków mogą jednak odczuć duże różnice w kosztach… przelewów. W przypadku ROR-ów transfery wychodzące (także te do innych banków) często są bezpłatne. W przypadku kont oszczędnościowych darmowy bywa zazwyczaj tylko jeden w miesiącu (kolejne mogą kosztować nawet kilkanaście złotych!). Na szczęście, od takiej reguły istnieją wyjątki. Prowadząc rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Bank wszystkie przelewy będziesz realizował bezpłatnie.

Zgrabny duet pełen korzyści

Aby połączyć zalety obu rachunków i w pełni wykorzystać ich potencjał, rozważ założenie konta osobistego i oszczędnościowego w jednym banku. Dzięki takiej decyzji zarządzanie domowym budżetem będzie jeszcze łatwiejsze i... tańsze. A atrakcyjne oprocentowanie konta oszczędnościowego pozwoli wygenerować odczuwalne dla portfela zyski.

Materiał przygotowany przez Agatę Orzełowską

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu

Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój.

Martyna Bunda, Ewa Wilk
21.11.2020
Reklama