Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Pod dobrym dachem

Blachodachówki są tworzone z obustronnie pokrytej cynkiem blachy stalowej, pokrywanej odpowiednimi powłokami. Blachodachówki są tworzone z obustronnie pokrytej cynkiem blachy stalowej, pokrywanej odpowiednimi powłokami. materiały prasowe
Blachodachówki stały się bardzo popularnym pokryciem, jednak łatwo zgubić się w ogromnej liczbie ofert. Tymczasem od wyboru właściwego materiału i solidnego montażu zależy bezpieczeństwo mieszkańców.

Dach nie tylko osłania dom przed siłami natury. Stanowi też integralną część budynku, ma ogromne znaczenie estetyczne i w dużym stopniu wpływa na komfort życia, zwłaszcza w pokojach zlokalizowanych na poddaszu. Podczas budowy bądź przebudowy domu wiele osób decyduje się dziś na blachodachówkę.

Jakie są zalety takiego pokrycia dachowego?

Bez względu na to, czy jest to nowy dach, czy wieloletni, tylko poddany remontowi, blachodachówka jako pokrycie lekkie, niezwykle trwałe i szczelne świetnie się sprawdza. Materiał ten cechuje wysoka odporność na korozję, promieniowanie ultrafioletowe, kwaśne deszcze czy wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważną zaletą dla wielu inwestorów jest również fakt, że blachodachówka występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Pod wpływem czasu nie traci ona koloru, oczywiście pod warunkiem, że korzystamy z materiałów pochodzących ze sprawdzonego źródła. Łatwy montaż oraz przystępna cena również okazują się dużym atutem.

Jak właściwie dobrać blachodachówkę?

Ważnym aspektem jest wybór kształtu. Blachodachówki mają rozmaite przetłoczenia, które załamują światło na różne sposoby – od tego zależy, jaki osiągniemy efekt końcowy. Im prostsza połać, tym lepiej będą wyglądały falowane przetłoczenia o wysokim profilu. Producenci blachodachówki oferują też szeroki wybór kolorów podstawowych, a także odcienie z palety RAL, tak aby każdy mógł dopasować dom do własnej wizji. Warto jednak pamiętać, że kolor pokrycia powinien współgrać z elewacją budynku. Opłaca się również przewidzieć kupno nieco większej ilości materiału, ponieważ kolor dokupowanej później blachy może czasami nieco się różnić od tej nabytej wcześniej.

Dlaczego powłoka blachodachówki jest tak istotna?

Blachodachówki są tworzone z obustronnie pokrytej cynkiem blachy stalowej, pokrywanej odpowiednimi powłokami. Te nie tylko wzmacniają blachę oraz chronią ją przed uszkodzeniami zewnętrznymi, ale również odpowiadają za kolor, fakturę i połysk. Warto zwrócić uwagę, czy powłoka jest poliestrowa, czy też poliuretanowa. Na pierwszą z nich producenci dają do 10 lat gwarancji estetycznej, na drugą zaś nawet 30 lat. Niektórzy mają w swojej ofercie podwójną warstwę poliestrową, jednak taka powłoka może mieć skłonność do pękania, co prowadzi do łuszczenia się wierzchniej warstwy lakieru i naraża rdzeń na zniszczenie.

Na wymiar czy panelowa?

Wybór zależy głównie od rodzaju dachu, na którym chcemy położyć materiał. Blachodachówki panelowe będą pasowały do każdego rodzaju dachu, nawet na te nietypowe z wieloma dodatkami i załamaniami. Sprzedawane są jako niezbyt duże arkusze o takich samych wymiarach, od razu gotowe do użytku. Aby obliczyć ilość materiału potrzebnego do pokrycia dachu, wystarczy jedynie informacja o metrażu powierzchni. Dużym plusem jest również fakt, że nie trzeba czekać na zamówiony towar – moduły są zazwyczaj dostępne od ręki. Nie ma również problemu z dokupieniem ich czy ze zwrotem do producenta. Blachodachówki są także dostępne w formie ciętej na wymiar. Tę opcję poleca się przy dachach prostych, jedno- albo dwuspadowych. Ilość potrzebnego materiału wylicza się w programie komputerowym, a następnie blachodachówka jest docinana pod wymiar.

Czy można wykonać samodzielnie montaż blachodachówki?

Montaż blachodachówki, szczególnie modułowej, może wydawać się dość prosty. Jednak wszystko zależy od stopnia skomplikowania połaci naszego dachu. Im więcej załamań i dodatkowych akcesoriów, które często są wymagane do prawidłowej wentylacji pokrycia, tym montaż bardziej skomplikowany. Dlatego mimo dostępnych instrukcji dodawanych do kupionych blachodachówek, powinniśmy skorzystać z usług dekarskich, aby mieć pewność, że nasz dach będzie szczelny przez lata.

Jakie są nowości rynkowe?

Tej jesieni premierowym wyrobem na rynku jest m.in. blachodachówka Fiord firmy Blachy Pruszyński. Ma bardzo wyrazisty kształt oraz zdecydowane przetłoczenie, przypominające skandynawski styl projektowania. Drobne przetłoczenia, które występują pomiędzy większymi wypustkami, poprawiają sztywność panelu. Dzięki temu unikamy nieestetycznych pofalowań blachy, które mogą zdarzyć się podczas prac montażowych. Fiord to blachodachówka panelowa – każdy panel jest zaprojektowany tak samo, dzięki czemu podczas montażu dobrze się ze sobą składają. Niewielkie wymiary ułatwiają docinanie krawędzi do kształtu dachu, a odpady są nieduże, więc materiał można wykorzystywać bardzo ekonomicznie. Symetryczność blachodachówki okazuje się dużym ułatwieniem podczas montażu na dachu, bo taki profil umożliwia układanie paneli zarówno od lewej, jak i od prawej strony.

Material powstał przy współpracy z firmą Blachy Pruszyński

Autor: Redakcja

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Poradnik Budowlany; s. 64
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama