Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Macierewicz przed komisję śledczą?

Antoni Macierewicz. Antoni Macierewicz. Karol Woźniak / Polityka
Kto mógłby wejść do ewentualnej komisji Macierewicza? To jest kluczowe pytanie – mówił Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM.
Jacek Żakowski w studiu radia TOK FM.Tadeusz Późniak/Polityka Jacek Żakowski w studiu radia TOK FM.

Pytaniem, które czeka na swoją odpowiedź już od wielu tygodni jest to, czy powstanie komisja Macierewicza. - Sprawa jest poważna – mówił Jacek Żakowski (POLITYKA).  Czy rację może mieć premier Tusk, że Macierewicz może zaszkodzić, będąc przed komisją? – zastanawiali się publicyści. – Pytanie, komu? – rzucił Tomasz Wołek. - Działalność Antoniego Macierewicza, która od dwudziestu paru lat nosiła cechy szkodliwości w różnych dziedzinach i na różnych poziomach jest szkodliwa niebywale, ostatnimi czasy to się nasiliło - kontynuował.

- Skąd ten lęk przed powołaniem komisji – dopytywał swoich gości Jacek Żakowski. – Czy rzeczywiście jest tak, że byłby w stanie przegadać każdego przed taką komisją? Publicyści poruszyli przy tej okazji wątek prokuratury, która omija Macierewicza i wszystko, co jest dla niej niewygodne szerokim łukiem. - To jest w tej chwili największy chyba bastion oportunizmu i tchórzostwa, przynajmniej w odniesieniu do spraw politycznych – mówił Tomasz Lis („Newsweek”). I nawet jeśli utworzenie komisji miałoby służyć promocji Antoniego Macierewicza, należy ją powołać. Warto to zrobić, zdaniem publicysty, choćby ze względu na rolę, jaką wedle planów Jarosława Kaczyńskiego może odgrywać Macierewicz już po wyborach, gdyby PiS doszło do władzy (chodzi o wysokie funkcje państwowe).

- Moje stanowisko ewoluuje – przyznał prof. Wiesław Władyka. Jeszcze kilka tygodni temu był przeciwny powołaniu komisji, obawiając się czegoś w rodzaju politycznego cyrku – co powiedział Macierewicz, co powiedział Hofman. – Taki kabaret bardzo łatwo sobie napisać – wtrącił Żakowski. Teraz prof. Władyka jest zdania, że komisja powinna powstać, „żeby wszystko wybrzmiało”. Spodziewa się, że mógłby temu towarzyszyć namysł polityczny po stronie tych sił, które czują się moralnie powołane do pokazania tej sprawy (np. PO). Dzielne i kompetentne – takimi cechami powinny się, zdaniem prof. Władyki, legitymować osoby zaangażowane do tej komisji. Liczy na to, że „też SLD powoła swojego przedstawiciela na tzw. poziomie”. Być może wtedy do uniknięcia byłyby krzyk i demagogia.

Odrębną kwestią jest to, czy nie powinna powstać oddzielna komisja ds. postępowania prokuratury, gdzie – co podkreślał Tomasz Wołek – pełno nominatów Prawa i Sprawiedliwości. – W prokuraturze już bierze górę gra pod przyszłą władzę PiS-u – zauważał Wołek.

- Kto mógłby wejść do ewentualnej komisji Macierewicza, bo to jest kluczowe pytanie – zastanawiał się Jacek Żakowski. Publicysta POLITYKI widzi w tej roli Ryszarda Kalisza, choć nie wie, jaka partia mogłaby go wystawić. – Widzę też pana Zemke z lewicy – dodawał. - Gdyby Roman Giertych był czynnym politykiem, też by był dobrym kandydatem – mówił Tomasz Wołek, na co w sukurs przyszedł mu Tomasz Lis przypominając, że miał już swój udział w komisji orlenowskiej i na jego miejscu dałby już sobie z komisjami spokój.

- Jest absolutny sens, by ta komisja powstała - próbował podsumować Lis dyskusję w Poranku Radia TOK FM - w związku z czym… nie powstanie.
 

Posłuchaj audycji w TOK FM

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Kto i po co mnoży niektóre rasy?

Rozmowa z lekarzem weterynarii prof. Wojciechem Niżańskim o wyzwaniach związanych z hodowlą psów.

Joanna Podgórska
15.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną