Marsz przed meczem Polska-Rosja

Czas redut przeminął
Historia nam podpowiada, że marsze rosyjskie na Warszawę źle się dla nas kończyły, o czym mógł zaświadczać porucznik Ordon, który musiał w powietrze wysadzać swoją redutę.

Epoka ta szczęśliwie minęła, boiska zastąpiły reduty i warto przypomnieć, że wolna Polska bardzo chciała być organizatorem Euro, zaś wszyscy przyjezdni są naszymi gośćmi, o których przyjazd zabiegaliśmy.

Rosyjscy kibice dobrze się czują w swojej grupie i za granicą mają zwyczaj kupą udawać się na stadiony – tak na mecze piłkarskie, jak i hokejowe. Zwłaszcza, że w Warszawie większa ich część mokła w deszczu na Cyplu Czerniakowskim, skąd o krok do Mostu Poniatowskiego, którym trzeba przejść na stadion. Marsz – w sensie jakiejś sensacji czy manifestacji politycznej – usiłują raczej zorganizować polskie media, taki jest ton radiowych i prasowych wypowiedzi w Moskwie. Rzeczywiście, minister sportu Witalij Mutko prosił rosyjskich kibiców o godne zachowanie się i trudno nie odnotować miłego gestu złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Na razie – poza incydentami w Poznaniu – wszystko idzie dobrze. Zarówno minister Mutko, jak i prezes Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej, Siergiej Fursenko należą do najbliższego otoczenia prezydenta Władimira Putina – można się więc zaraz dopatrywać ściślejszego związku piłki z polityką.

Przypadek sprawił, że mecz – tak ważny dla obu drużyn – przypada w Dniu Rosji, lecz to święto, przedmiot dumy naszych sąsiadów, wprowadził jeszcze Borys Jelcyn dla odróżnienia Rosji od Związku Sowieckiego. Mogli byśmy i my je świętować, nic dziwnego, że doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, prof. Tomasz Nałęcz przekonywał, by Polacy przyłączyli się do marszu Rosjan. Wszystko więc toczy się bardzo pięknie i w duchu – jak mówią dyplomaci – dobrosąsiedzkich stosunków.

Ale sport rozbudza emocje zwłaszcza, że ktoś wygra, a drugi będzie przegrany. Trudno też naiwnie twierdzić, że wszyscy kibice piłkarscy to anioły w kolorowych koszulkach. Aleksandar Szprygin, szef Wszechrosyjskiego Związku Kibiców, o ile wiadomo, wywodzi się z partii Władimira Żyrnowskiego, który nigdy nie trudził się okazywaniem Polsce jakiejś sympatii. O prowokacje nigdy nie trudno i mamy niestety przykłady sprzed kilku lat, kiedy dochodziło do pobić, wykorzystywanych później w mediach i polityce. Z pewnością ani w Polsce, ani w Rosji nikomu nie zależy na awanturach ani zadymach.

I jeszcze: w związku z Dniem Rosji władze na Kremlu mają zupełnie inne kłopoty. Rosyjska opozycja szykowała manifest, który można odczytać jako prawdziwy plan obalenia Putina. W poniedziałek rano władza zdecydowała się na brutalne zatrzymania wielu znanych postaci opozycji. Początkowo szykowało się w Moskwie trzy dni wolnego, teraz wygląda na to, że może być gorąco. Tak gorąco, że Rosjanie będą mieli co innego do roboty, niż rozpamiętywać przygotowania do meczu z Polską.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną