Świat

Mundury trzęsą Egiptem

Rządzi armia. Mural ukazujący marszałka Tantawiego i obalonego prezydenta Mubaraka jako jedną osobę. Obok inni kandydaci obozu rządowego. Rządzi armia. Mural ukazujący marszałka Tantawiego i obalonego prezydenta Mubaraka jako jedną osobę. Obok inni kandydaci obozu rządowego. Ashraf Amra / EAST NEWS

Wybory prezydenckie nie uspokoiły egipskiej polityki. Przeciwnie, jeszcze bardziej ją spolaryzowały. Duży wkład ma w to armia podająca się za jedyną siłę stabilizującą. Nie dość, że generałowie marszałka Tantawiego nakazali rozwiązać parlament z powodów proceduralnych, to po zamknięciu w niedzielę lokali wyborczych przyznali sobie nowe szerokie uprawnienia polityczno-legislacyjne.

Czy w takiej sytuacji pierwszy w historii Egiptu demokratycznie wybrany prezydent jeszcze się liczy, czy może jest już tylko „królem”, który panuje, ale nie rządzi. Bo rządzi armia. W takim razie być może to, czy w miniony weekend wygrał islamistyczny gołąb Muhammad Mursi – jak pospiesznie ogłosiło Bractwo Muzułmańskie – czy jego konkurent Ahmad Szafik, faworyt mubarakowskiej nomenklatury, klasy średniej i części inteligencji, były dowódca sił powietrznych i ostatni premier za Mubaraka, nie ma tak wielkiego znaczenia (oficjalne rezultaty zostaną ogłoszone dopiero pod koniec tygodnia). Tym bardziej że w kampanii wyborczej obaj prezentowali się jako mężowie stanu wolni od wszelkiego ekstremizmu. Mursi nie wahał się nawet zapowiedzieć, że nie zerwie stosunków z Izraelem, a mniejszość chrześcijańska może spać spokojnie. Za to tylko Szafik powiedział jasno, że do Egiptu najlepiej pasuje kapitalizm.

Talię kart wciąż trzymają w rękach wojskowi, właściciele blisko 80 proc. całej egipskiej gospodarki. Rewolucja rewolucją, ale interes musi się kręcić.

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Flesz. Świat; s. 6

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną