„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Rosja zmienia paliwo

Rosyjska spółka Rosneft po zakupie BP stanie się największym notowanym na giełdzie producentem ropy naftowej na świecie. Rosyjska spółka Rosneft po zakupie BP stanie się największym notowanym na giełdzie producentem ropy naftowej na świecie. EPA / PAP

To będzie największa transakcja w globalnej energetyce od połączenia Exxon i Mobile w 1999 r. Rosyjski gigant naftowy Rosneft zapowiedział, że kupi swojego głównego konkurenta w Rosji TNK-BP za sumę ponad 55 mld dol. A to oznacza, że Rosneft odbierze Gazpromowi tytuł czempiona energetycznego Rosji.

TNK-BP to jedna z najbardziej dochodowych spółek naftowych na świecie, ale przez ostatnie trzy lata była sparaliżowana, bo decyzje Brytyjczyków z BP (50 proc. udziałów) blokowała grupa rosyjskich oligarchów z grupy AAR (drugie 50 proc. udziałów). Teraz – z błogosławieństwem Kremla – Rosneft pogodzi obie strony, odkupując wszystkie udziały.

W rezultacie rosyjska spółka stanie się największym notowanym na giełdzie producentem ropy naftowej na świecie, z 45-procentowym udziałem na rynku rosyjskim i zdolnościami produkcyjnymi na poziomie 4,5 mln baryłek ropy dziennie.

Zdaniem ekspertów to początek nowej epoki w rosyjskiej energetyce. Dotychczasowa perła w koronie – Gazprom – ma duże kłopoty i coraz gorsze perspektywy. Po pierwsze, z powodu rewolucji łupkowej w USA, która ciągnie w dół światowe ceny gazu. Po drugie, z powodu kryzysu (mniejsze zapotrzebowanie na gaz w Europie). I po trzecie, z powodu postępowania antymonopolowego przeciwko Gazpromowi wszczętego przez Komisję Europejską na początku września – wyrok może kosztować spółkę nawet 15 mld dol. Rosneft ma natomiast doskonałą passę. W ciągu ostatniej dekady udało mu się przejąć trzy z czterech największych spółek naftowych w Rosji (Jukos, Sibneft i teraz TNK-BP), a w tym roku podpisał już umowy o współpracy z ExxonMobile, Eni i Statoil. Wyraźnie widać, że Władimir Putin ma już nowego faworyta.

Polityka 44.2012 (2881) z dnia 29.10.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną