Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Jak za Gierka

Wehikuł czasu

materiały prasowe
W kolejnych falach mody na PRL Polacy z rozrzewnieniem wspominają nie dyktaturę, ale styl życia i specyficzny klimat późnego komunizmu.

Polacy uchodzą za zafiksowanych na punkcie własnej historii. Co roku odbywają się w Polsce imprezy, podczas których odgrywa się przebieg historycznych bitew. Do programu należą zwykle bitwa pod Grunwaldem, cud nad Wisłą, czyli obrona Warszawy przed Armią Czerwoną, II wojna światowa i wreszcie potyczki uliczne milicji ze zwolennikami Solidarności. Podczas tych imprez wybór munduru decyduje o tym, czy wojownik staje po stronie Dobra, czy Zła.

Zabawa w przeszłość

Ostatnio pewne młode małżeństwo postanowiło pobawić się w przeszłość – tylko we własnym zakresie i bez przebierania się w mundur. Kwestia, czy pomysł ten można uznać z moralnego punktu widzenia za właściwy, była niedawno rozważana w mediach. Para dziennikarzy, Izabela Meyza i Witold Szabłowski, przez sześć miesięcy udawali, że żyją w PRL – w 1981 r. Dla potrzeb eksperymentu wybrali możliwie jak najbardziej odpowiadające standardom tamtych czasów mieszkanie w bloku z wielkiej płyty na południu Warszawy o metrażu 38 mkw., zrezygnowali z internetu i telefonów komórkowych, odżywiali się wyłącznie tym, co można sporządzić z artykułów spożywczych dostępnych w owych czasach. Na wakacje do Bułgarii pojechali maluchem. Wybrali popularne wówczas metody zabezpieczania się przed ciążą, czyli kalendarzyk małżeński i obserwację przebiegu cyklu miesięcznego. O podróży do czasów dzieciństwa napisali książkę, a następnie udzielili na jej temat licznych wywiadów. Zainteresowanie czytelników jest spore.

Liczni internauci rozpisywali się na forach internetowych o swoich wątpliwościach co do sensu tego nietypowego eksperymentu. Jedni obawiali się wybielania socjalizmu, inni uznali, że książka „Nasz mały PRL” szydzi z lat ich dzieciństwa. Niektórzy znów dawali wyraz nostalgii lub wręcz błagali o podstawienie im wehikułu czasu. Jak stwierdził z zadowoleniem lewicowy tygodnik „Przegląd”, książka ta jest kolejnym przykładem obecnej „fascynacji PRL-em”.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 2 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną