Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Jak za Gierka

Wehikuł czasu

materiały prasowe
W kolejnych falach mody na PRL Polacy z rozrzewnieniem wspominają nie dyktaturę, ale styl życia i specyficzny klimat późnego komunizmu.

Polacy uchodzą za zafiksowanych na punkcie własnej historii. Co roku odbywają się w Polsce imprezy, podczas których odgrywa się przebieg historycznych bitew. Do programu należą zwykle bitwa pod Grunwaldem, cud nad Wisłą, czyli obrona Warszawy przed Armią Czerwoną, II wojna światowa i wreszcie potyczki uliczne milicji ze zwolennikami Solidarności. Podczas tych imprez wybór munduru decyduje o tym, czy wojownik staje po stronie Dobra, czy Zła.

Zabawa w przeszłość

Ostatnio pewne młode małżeństwo postanowiło pobawić się w przeszłość – tylko we własnym zakresie i bez przebierania się w mundur. Kwestia, czy pomysł ten można uznać z moralnego punktu widzenia za właściwy, była niedawno rozważana w mediach. Para dziennikarzy, Izabela Meyza i Witold Szabłowski, przez sześć miesięcy udawali, że żyją w PRL – w 1981 r. Dla potrzeb eksperymentu wybrali możliwie jak najbardziej odpowiadające standardom tamtych czasów mieszkanie w bloku z wielkiej płyty na południu Warszawy o metrażu 38 mkw., zrezygnowali z internetu i telefonów komórkowych, odżywiali się wyłącznie tym, co można sporządzić z artykułów spożywczych dostępnych w owych czasach. Na wakacje do Bułgarii pojechali maluchem. Wybrali popularne wówczas metody zabezpieczania się przed ciążą, czyli kalendarzyk małżeński i obserwację przebiegu cyklu miesięcznego. O podróży do czasów dzieciństwa napisali książkę, a następnie udzielili na jej temat licznych wywiadów. Zainteresowanie czytelników jest spore.

Liczni internauci rozpisywali się na forach internetowych o swoich wątpliwościach co do sensu tego nietypowego eksperymentu. Jedni obawiali się wybielania socjalizmu, inni uznali, że książka „Nasz mały PRL” szydzi z lat ich dzieciństwa. Niektórzy znów dawali wyraz nostalgii lub wręcz błagali o podstawienie im wehikułu czasu. Jak stwierdził z zadowoleniem lewicowy tygodnik „Przegląd”, książka ta jest kolejnym przykładem obecnej „fascynacji PRL-em”.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 2 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną