Świat

„Trójka” nie jest już jednomyślna w sprawie oszczędności

„Czy Europa ma oszczędzać, aż ją to zabije?” „Czy Europa ma oszczędzać, aż ją to zabije?” Martin Schlecht / PantherMedia
„Czy Europa ma oszczędzać, aż ją to zabije?” Pytanie zadane przez Frankfurter Rundschau nurtuje trójkę międzynarodowych wierzycieli (UE-EBC-MFW) i wywołuje prawdziwą bitwę na ekspertyzy i kontrekspertyzy między Komisją Europejską a ekonomistami Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
materiały prasowe

Jak wyjaśnia Rundschau, kluczową kwestią sporu jest „mnożnik”, czyli cyfra wskazująca, do jakiego stopnia polityka oszczędności budżetowych wpływa na gospodarkę kraju. Jeżeli ograniczenie wydatków publicznych o jeden euro prowadzi do spadku PKB o jeden euro, to mnożnik wynosi wówczas jeden. Przy wartości mnożnika wynoszącej dwa, cięcia zamrażają gospodarkę i powodują zwiększenie deficytu, gdyż zmniejszają dochody podatkowe. Jeśli natomiast jest to 0,5, mają one tylko niewielki wpływ na zdrowie gospodarki, a oszczędności pozwalają na równoważenie budżetu.

Ale oto dwóch ekonomistów MFW stwierdziło, że ekspertyzy dotyczące europejskich krajów objętych kryzysem konsekwentnie zaniżały wartość owego słynnego mnożnika, szczególnie w przypadku Grecji.

Komisja Europejska błyskawicznie zareagowała kontrekspertyzą, według której oszczędzanie jest korzystne. Czy pokój w „trójce” może być przywrócony? Na to trzeba będzie poczekać aż do końca obecnej recesji, tak aby cyfry znowu się uporządkowały, wnioskuje [ze stoickim spokojem] Rundschau. Następnie wybór najlepiej odpowiadającej teorii będzie już sprawa polityków...


Artykuł pochodzi ze strony Presseurop

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną