Świat

Strażnicy sceny

Jak im Pekin zagra

materiały prasowe
Piractwo i nadmierna kontrola państwa tłamszą przemysł muzyczny w Chinach.

Przyszłość branży muzycznej oglądana ze szczytu wzgórza we wsi Pinggu, godzinę jazdy samochodem od centrum Pekinu, nie przedstawia się efektownie – widać tylko spieczone słońcem pola kapusty. Jednak urzędnicy w Pekinie ogłosili plany, które zakładają, że w ciągu 10 lat ten obszar kosztem 2 mld dol. zostanie przekształcony w Chińską Dolinę Muzyczną – rozległy kompleks, w którym będą miały siedziby studia nagraniowe, fabryki instrumentów, szkoły muzyczne, pięciogwiazdkowe hotele i sala koncertowa w kształcie brzoskwini. – Muzyka jest sztuką nieuchwytną – mówi Zhao Wei, 30-letni urzędnik, który jeszcze do niedawna kierował tą inicjatywą. – Teraz chcemy zamienić ją w coś, co można zobaczyć, czego można dotknąć.

Władze Chin, zaniepokojone faktem, że rozwój chińskiej sztuki filmowej, muzyki i teatru nie nadąża za boomem gospodarczym kraju, uznały kulturę za priorytet i obiecały miliardy euro dotacji dla sztuki. – Kultura jest siłą napędową narodu – przekonywał ówczesny prezydent Hu Jintao w listopadzie ub. roku, kiedy to rozpoczął się proces zmian na najwyższych stanowiskach w państwie.

Brak tekściarzy

Niektóre dziedziny kwitną przy wsparciu państwa – produkcja filmów w Chinach wzrosła czterokrotnie od 2003 r. – ale tamtejszy przemysł muzyczny wciąż raczkuje, wiecznie hamowany przez szalejące piractwo i duszący uścisk rządowej kontroli. Gangnam Style ugruntował miejsce Korei Południowej na światowej mapie muzyki pop, natomiast Chiny nadal mają problemy z zapewnieniem zarobków swoim artystom. – Ta branża jest tak mała, że nie mamy wystarczającej liczby autorów tekstów, twórców piosenek, kompozytorów, nie mamy wielu zespołów – mówi Scarlett Li, założycielka firmy Zebra Media zajmującej się organizacją festiwali muzycznych.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 5 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 4 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Nauczycieli trzeba będzie dowozić z domów spokojnej starości

Czas najwyższy powiedzieć, że jednakowe pensum dla katechety i polonisty to zbrodnia. Minister Czarnek usilnie pracuje nad tym, aby w szkole nie chciał pracować nikt – z wyjątkiem katechetów.

Dariusz Chętkowski
24.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną