Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Królowa mówi tak

Tęczowy autobus na ulicach Londynu. Tęczowy autobus na ulicach Londynu. Andrew Cowie/AFP / EAST NEWS

Elżbieta II zgodziła się na legalizację małżeństw osób homoseksualnych, którą w parlamencie przeprowadziła Partia Konserwatywna. Większość Brytyjczyków jest za, choć oczywiście nie obeszło się bez gorących dyskusji w Kościołach anglikańskim i rzymskokatolickim. W tym pierwszym, dopóki nie zostaną wprowadzone zmiany wewnętrznych praw, małżeństwa gejów i lesbijek pozostają jeszcze nielegalne. Poza tym elita państwowego Kościoła Anglii jest bardziej otwarta na zmiany niż część duchowieństwa i wiernych, więc musi się także liczyć z odpływem konserwatywnych anglikanów do Kościoła rzymskokatolickiego. Ten wita ich z otwartymi rękami. Z drugiej strony jego zwierzchnicy na Wyspach uznali, że zgoda królowej i zarazem zwierzchnika Kościoła Anglii poważnie zaszkodzi relacjom Kościół–państwo. Odrywa bowiem Brytanię od jej chrześcijańskich korzeni, całkowicie prywatyzuje instytucję małżeństwa oraz pozbawia słowa mąż i żona konotacji płciowej.

W każdym razie legalizację dobrze przemyślano. Minister ds. równości Maria Miller zaznaczyła, że organizacje religijne nie będą zmuszane do urządzania ślubów homoseksualnych w swych świątyniach, chyba że same podejmą taką decyzję. Nikt więc nie może się poskarżyć na dyskryminację, jeśli któryś duchowny odmówi ceremonii.

Polityka 32.2013 (2919) z dnia 07.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną