Co jedzą Chińczycy i dlaczego jest to ważne dla partii?

Gniewni z pałeczkami
Lider chińskich komunistów Xi Jinping stara się przekonać swoich rodaków, że chińska żywność jest bezpieczna. Od tego, czy mu się uda, może zależeć los partii.
Niszczenie skażonego mleka w proszku skonfiskowanego w prowincji Henan.
China Daily/Reuters/Forum

Niszczenie skażonego mleka w proszku skonfiskowanego w prowincji Henan.

W ostatnią sobotę starego roku przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping (czyt. Śi Dzinpin), zwany też na Zachodzie prezydentem, odwiedził w Pekinie bar szybkiej obsługi. Zamówił sześć baozi, przypominających pierogi bułeczek, gotowanych na parze z nadzieniem z wieprzowiny i szalotki, do tego sporą porcję duszonej wieprzowej wątróbki i gotowane warzywa. „Global Times”, anglojęzyczny dziennik wydawany przez partię komunistyczną, podkreślił, że przewodniczący odstał swoje w kolejce, rachunek równowartości 10 zł uiścił banknotami, które osobiście wyciągnął z kieszeni własnej marynarki, i mimo wysiłków próbującego pomóc mu współpracownika, o własnych siłach zaniósł tacę do stolika. I jeszcze pozwalał fotografować się innym klientom baru.

Propaganda zapewniała, że całe przedsięwzięcie odbyło się bez tradycyjnych w takich przypadkach środków ostrożności. Personel nie był zawczasu powiadomiony, policja nie zamykała sąsiednich ulic, a zazwyczaj liczni ochroniarze, jeśli przebywali w pobliżu, to pozostawali niewidoczni. Na miejscu nie było nawet oficjalnego fotografa, więc Chiny dowiedziały się o wizycie za pośrednictwem portali społecznościowych.

Głodny przywódca

Aby zrozumieć rewolucyjny wymiar tego posiłku, trzeba sobie wyobrazić papieża (i to raczej Benedykta XVI niż Franciszka) zaglądającego do którejś z poślednich rzymskich pizzerii i zachowującego się tak, jakby sobotnie wypady na pizzę były dla papieży naturalne jak błogosławieństwa po niedzielnej modlitwie Anioł Pański.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną