Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Co PiS przepchnął przez Sejm, kiedy zajmowaliśmy się sądami

Referendum w sprawie edukacji, ustawy o rynku mocy i prawie wodnym, dobicie odnawialnych źródeł energii. To PiS przepchnął przez Sejm. Referendum w sprawie edukacji, ustawy o rynku mocy i prawie wodnym, dobicie odnawialnych źródeł energii. To PiS przepchnął przez Sejm. Sejm RP / Facebook
Kiedy rząd jedną ręką pozbawiał nas niezależnego sądownictwa, drugą sięgał do naszych kieszeni. Jakie ważne zmiany zostały wprowadzone w czasie, gdy Polacy walczyli o sądy?

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem demonstracji w obronie niezależności sądów. Gorąca atmosfera na posiedzeniach Sejmu i na komisjach, emocjonalne wypowiedzi posłów i masowe protesty przyciągnęły uwagę polityków, mediów i opinii publicznej do tego stopnia, że inne ważne sprawy zeszły na drugi plan.

Oto 5 najważniejszych spraw, które mogły nam umknąć.

1. Nie będzie referendum w sprawie reformy edukacji

W czwartek Sejm zajął się głosowaniem nad wnioskiem o referendum w sprawie reformy oświaty. Za było 210 posłów. Przeciwko głosowało 230. Referendum więc nie będzie, a deforma nie zostanie zatrzymana. Przypomnijmy, że pod zgłoszonym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wnioskiem referendalnym podpisało się 910 tys. Polek i Polaków, którzy nie godzą się na proponowaną przez PiS likwidację gimnazjów.

Mieli oni nadzieję, że słowa premier Szydło o słuchaniu społeczeństwa okażą się prawdą i jednak uda im się zapobiec proponowanej przez rząd reformie. Dziś wiemy już, że nie ma na to szans.

2. Dobito rynek odnawialnych źródeł energii

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Głównym założeniem projektu jest rezygnacja ze stałej wartości tzw. opłaty zastępczej i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE. Posłowie odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję. Ekolodzy nie zostali nawet wpuszczeni do Sejmu na konsultacje. Nowe przepisy dotkną w zasadzie wszystkich producentów zielonej energii w Polsce oraz zahamują rozwój OZE w naszym kraju.

3. Sejm uchwalił nowe prawo wodne

W czasie, w którym oczy wszystkich skierowane były na sądy, posłowie uchwalili nowe prawo wodne. Za uchwaleniem ustawy głosowało 233 posłów, 210 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Teraz dokument trafi pod obrady Senatu. Rząd zapewnia, że przepisy nie spowodują wzrostu cen wody, jednak opozycja i specjaliści są przeciwnego zdania.

Koszty nowego prawa wodnego poniesiemy wszyscy: rolnicy, przemysł i zwykli obywatele. Jak szacował Bartosz Piłat w POLITYCE, w efekcie przyjęcia nowego prawa podrożeje wszystko, co kupujemy i za co płacimy: „To może być 5 gr więcej za butelkę wody mineralnej, 1 zł więcej za kilogram mięsa, 10 gr ekstra za chleb”.

4. Ustawa o rynku mocy

Sejm zajął się ustawą o rynku mocy. Dokument wprowadza nowy podatek, który będzie doliczony do rachunku za prąd. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, gospodarstwa domowe zapłacą dodatkowe 7 zł każdego miesiąca. Pieniądze pójdą na dofinansowanie elektrowni węglowych, które w najbliższej przyszłości zostaną dodatkowo obciążone sankcjami unijnymi za zanieczyszczanie środowiska.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w dalszym ciągu pracy nad ustawą ponownie (tak jak miało to miejsce w przypadku nowelizacji ustawy o OZE) poprawki opozycji i głos specjalistów nie zostaną uwzględnione przez Sejm.

5. Mieszkanie+ i eksmisje na bruk

Przez Sejm przeszła również ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Jest to prawo regulujące zasady gospodarowania nieruchomościami w ramach programu Mieszkanie+. Teraz okazuje się, że ustawa może mieć nieoczekiwane konsekwencje w postaci eksmisji na bruk bez prawa do lokalu socjalnego.

Sprawę podniósł Adrian Zandberg z partii Razem na swoim Facebooku: „W cieniu zamachu na sądy PiS wprowadza pod obrady ustawę zawierającą eksmisje na bruk, bez prawa do lokalu socjalnego. Jak się okazuje, tak ma funkcjonować sławetne Mieszkanie+. Z uzasadnienia ustawy wynika, że przez 30 lat będzie można wywalić ludzi z domu ot tak, bez żadnych praw” – napisał. Sejm uchwalił tę ustawę 20 lipca wieczorem, kiedy ponad 100 tys. Polaków wyszło na ulice miast, aby bronić niezależności sędziowskiej.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną