Do książek jej nie ciągnie, bardziej do muzyki. Czego chce Ewa
Kiedy można było poprzestać na podstawówce, dzieci Reginy na niej poprzestawały. Teraz kończą edukację na gimnazjum. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Z niechcenia jakiegoś chyba.
Kiedy można było poprzestać na podstawówce, dzieci Reginy na niej poprzestawały. Teraz kończą edukację na gimnazjum. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Z niechcenia jakiegoś chyba.
Matki i córki. Jak się u nas kształtuje niezwykła więź dwu kobiet, z których jedna przeżyła dziewięć miesięcy w drugiej? Nie ma przecież na świecie głębszej.
Na krańcach III Rzeszy, w samym sercu Puszczy Nalibockiej, Żydzi-partyzanci założyli bazę, która była właściwie małym miasteczkiem – z zakładami rzemieślniczymi, szpitalem i bóżnicą. Przetrwało tu wojnę ponad 1200 osób uratowanych od zagłady.
Można trochę kochać, lecz nie można być trochę wiernym.
Szwecja utraciła kontrolę nad dziećmi – napisał znany psychiatra i wywołał obyczajową burzę po drugiej stronie Bałtyku.
20 lat temu z wielką wrzawą zapowiedziano surowe kontrole stacji benzynowych i jakości sprzedawanego paliwa. Istniała jednak obawa, że skończy się jak w PRL, kiedy kontrolerów było więcej niż litrów sprzedawanej benzyny.
Kobiety – bardziej mobilne, otwarte i elastyczne – uciekły mężczyznom do szkół, uniwersytetów, na stypendia i kursy językowe. Męski peleton został z tyłu. Niestety, wszystko wskazuje na to, że kobiety z czołówki również w życiu prywatnym pozostaną same.
Po wielu latach od wydarzeń Paryskiego Maja wciąż nierozstrzygnięty pozostaje spór, czym w istocie była ta rewolta: młodzieńczym buntem w imię anarchicznie pojmowanej wolności, przejawem chwilowego kryzysu demokracji, gigantycznym happeningiem czy też prawdziwą rewolucją, która na trwałe „zmieniła skórę świata”.
W maju rośliny puszczają soki, a ludzie przeżywają doroczny zew serc. To w maju szczególnie chętnie łączą się w pary, odrabiają uczuciowe zaległości albo też mocniej przeżywają swoją samotność i niedopasowanie.
Willy, przywódca bodaj najgroźniejszej międzynarodowej bandy, która mordowała i kradła w Polsce w latach 90., został ujęty. Chciał żyć jak Al Capone, uciekł aż za ocean, siedzi w Miami. Rozpracowanie jego gangu wymagało współpracy z policjami trzynastu krajów.
Pożegnanie brytyjskiej Królowej Matki to manifestacja powszechnego żalu, słowa bezgranicznego podziwu i oddania osobie, która budziła szacunek i sympatię. Tylko nieliczni krytycy ustroju wytkną Brytyjczykom hipokryzję i cenzurę obyczajową: ich władcy nie byli tak kryształowi, jak się ich przedstawia.
Coco Chanel przekreśliła XIX-wieczną modę, zmieniając jednocześnie świat. Poświęcone jej filmy mitologizują tę postać, nie wyjaśniając zagadki jej osobowości.
Spódniczkę mini wymyśliła Mary Quant, ale wykreowała Biba – Barbara Hulanicka, z pochodzenia Polka. Jej Biba’s Postal Boutique trafił idealnie w czas szalonych lat 60. W pierwszym dniu po otwarciu sklep przy Kensington High Street w Londynie odwiedziło 30 tys. klientów.
Skandalizująca gazeta „Stringer”, wydawana przez generała Aleksandra Korżakowa, byłego ochroniarza Borysa Jelcyna, napisała swego czasu o Ruszajle: „Niepozorny wygląd, niezdarne nazwisko, odstające uszy – i do tego wszystkiego ogromne pragnienie udowodnienia wszem i wobec, że jest najlepszy. Typowy zestaw młodzieńczych kompleksów”.
Władimir Putin jest swego rodzaju fenomenem. To prezydent właściwie bez politycznej biografii. Za to traktowany na arenie międzynarodowej jako pierwszy nowoczesny polityk rosyjski piastujący tak wysokie stanowisko.
Rozróżnień „rz” i „ż”, „ó” i „u” będę bronił tak jak Fidel Castro socjalizmu na Kubie – mówił przed laty prof. Miodek.
Rozmowa z ojcem George’em Coyne, jezuitą, dyrektorem Papieskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo, o sprawie Galileusza, docieraniu do prawdy, lękach Kościoła przed nauką i nieumiejętności odróżniania nauki dobrej od złej.
Powiedziałam lekarzom, żeby wycięli całą pierś. Lubię radykalne rozwiązania. I okazało się, że pod nią był jeszcze paskudny, wrzecionowaty kawałek do usunięcia. Lekarka powiedziała, że moja intuicja uratowała mi zdrowie, a może nawet więcej.
Zawsze słyszałam od wszystkich, że jestem wariatką – tak przed 20 laty mówiła Dorota Masłowska, laureatka Paszportu „Polityki”, autorka książki „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”.
Rozmowa z prof. Januszem T. Hryniewiczem, socjologiem, o tym, jak bardzo wciąż tkwimy w feudalizmie.