Chociaż każdy kraj żyje na co dzień własnymi sprawami, czasami nadchodzi takie międzynarodowe wydarzenie, którego waga jest szczególnie duża, rzutująca na najbliższe lata, ale i całe nadchodzące dekady.
Bez najmniejszej przesady taki historyczny wymiar ma decyzja Brytyjczyków o tym, czy ich kraj wyjdzie z Unii Europejskiej, czy w niej pozostanie. W dzisiejszym świecie „naczyń połączonych” skutki ewentualnego Brexitu są tak znaczące dla Europy i Polski, że nieprzejmowanie się tym, mówienie, że „nas to nie dotyczy”, a wręcz kibicowanie Brexitowi na złość Unii, może być tylko przejawem braku rozsądku i ignorancji.
Co zatem oznaczałby Brexit dla Unii, Polski, naszych emigrantów w Anglii? Jak się zmienią Europa, polityczne sojusze, układy sił, strefy wpływów? Jak w ogóle doszło do tego, że tak wielu Brytyjczyków chce się pożegnać z Unią Europejską?
Na te pytania w najnowszej POLITYCE odpowiadają Marek Ostrowski i Adam Szostkiewicz w bardzo interesującym artykule „Mgła nad kanałem”, a także Jerzy Baczyński w swoim obszernym komentarzu pod znamiennym tytułem: „Dwa końce kija”.
Ponadto w najnowszym wydaniu POLITYKI znajdą Państwo:
– żywo napisany esej Jacka Żakowskiego o tym, jak politycy chętnie stosują metodę rządzenia przez dzielenie społeczeństw i rozpalanie konfliktów.
– zajmującą opowieść Malwiny Dziedzic o dziwnej karierze Magdaleny Ogórek, byłej kandydatki SLD na prezydenta, która teraz wykonuje widowiskową woltę w stronę PiS, w czym towarzyszą jej niektórzy inni politycy Sojuszu.
– tekst Krzysztofa Burnetki, który na wielu przykładach wykazuje, że chociaż Jarosław Kaczyński chce budować swemu bratu Lechowi Kaczyńskiemu pomniki, jednocześnie podważa polityczny przekaz zmarłego prezydenta.
– polecam też znakomitą, mądrą rozmowę Jacka Żakowskiego z Sir Robertem Skidelskym, historykiem ekonomii i brytyjskim lordem, który opowiada o dawnych faszystach, dzisiejszych populistach oraz o tym, ile demokracja może, a kiedy nie daje rady.
I jeszcze dwutekst o rosnących wpływach ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który urządza czystki wśród prokuratorów (o tym pisze Piotr Pytlakowski) oraz zyskał prawne instrumenty pozwalające na szerokie stosowanie podsłuchów (tym tematem zajęła się Violetta Krasnowska).
Zamieszczamy też miniraport Agnieszki Sowy o polskiej psychiatrii, którą czeka kolejna reforma – czy tym razem skuteczna?
Wciąż wymieniłem tylko niektóre pozycje z najnowszej POLITYKI. Zachęcam do zakupu naszego tygodnika wraz z dołączoną książką, świetnym skandynawskim kryminałem Camilli Läckberg „Pogromca lwów”. Kolejne powieści z tego nurtu do kupienia z następnymi numerami POLITYKI. Gorąco zachęcam!
Życzę zatem miłej lektury!
Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego