Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Wśród funkcjonariuszy atmosfera nie jest ostatnio najlepsza. Jest wiele wakatów, a część policjantów ma wątpliwości, czy nie są za bardzo wykorzystywani przez władzę do politycznych akcji.
Okładka nowego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka nowego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Policja ma teraz mnóstwo pracy. Niemal każdego dnia odbywają się protesty, demonstracje, pikiety – pod Sejmem, pałacem prezydenta, Kancelarią Premiera, urzędami. A tu jeszcze niedawno Marsz Niepodległości, cykliczne miesięcznice, ekolodzy broniący Puszczy Białowieskiej i okupujący siedzibę Lasów Państwowych. Trzeba interweniować, wynosić ludzi, przesłuchiwać, wkraczać do domów „na blachę”. W dodatku wciąż pozostaje łapanie zwykłych przestępców. Dlatego wśród funkcjonariuszy atmosfera nie jest ostatnio najlepsza. Jest wiele wakatów, a część policjantów ma wątpliwości, czy nie są za bardzo wykorzystywani przez władzę do politycznych akcji. Czy nie stają się trochę gwardią przyboczną partii rządzącej, a gorliwość w wykonywaniu poleceń przełożonych nie zostanie potem – kiedy przyjdzie zmiana władzy – napiętnowana. O politycznej aktywności policji, ale też o rozterkach funkcjonariuszy, pisze w najnowszym numerze POLITYKI Violetta Krasnowska.

Co ponadto? Wojciech Szacki zastanawia się, co dalej ze sławetną rekonstrukcją rządu, i podpytuje polityków obozu władzy, dlaczego jest tak odwlekana i co w końcu przyniesie. Rafał Kalukin analizuje, skąd się bierze wyraźnie widoczna dzisiaj w młodym pokoleniu niechęć do partii politycznych, i czym młodzi chcieliby je zastąpić, jeśli w ogóle zamierzają brać udział w życiu publicznym i sprawach państwa. Anna Dąbrowska zaś opisuje życie i twórczość Danuty Holeckiej, gwiazdy rządowej telewizji – jaka była jej droga do głównych wiadomości TVP? A Sławomir Sierakowski rozmawia z niemieckim socjologiem Clausem Offe o tym, co zwykli Niemcy sądzą dzisiaj o Polakach i czy Jarosław Kaczyński jest w stanie dogadać się z Angelą Merkel. Polecam też tekst Łukasza Wójcika o trudnej kwestii lojalności obywatela względem swojego państwa – gdzie są tu granice, czy państwo to rząd, a co jeśli się ktoś z tym rządem głęboko nie zgadza?

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE? Joanna Podgórska pisze o molestowaniu religijnym, czyli o osaczaniu niewierzących treściami, rytuałami, obrzędami i symbolami religijnymi w szkołach, szpitalach, urzędach, podczas uroczystości i przy wielu innych okazjach. Edyta Gietka opisuje „mrożącą krew” historię, jak to usuwano biednego bobra z herbu Gminy Łomża (zastąpił go godniejszy jeleń), a Juliusz Ćwieluch rozmawia z Tomaszem Wojtkiewiczem, szefem firmy wynajmującej miejskie rowery, o tym, jak te dwa kółka podbijają Polskę i świat.

Propozycje, które powyżej przedstawiłem, to nawet nie połowa naszej oferty z najnowszej POLITYKI. Zachęcam do przeczytania całości, a także do zapoznania się z naszym dodatkiem „Style. Prezenty”, który podpowie Państwu, co kupić najbliższym na mikołajki i pod choinkę.

Życzę Państwu miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj