Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
Relacje polsko-żydowskie stały się ostatnio, za sprawą nieszczęsnej ustawy o IPN, jednym z głównych światowych tematów.
Okładka nowego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka nowego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Marzec ’68, którego 50. rocznicę właśnie obchodzimy, wciąż budzi wielkie emocje. Pojawia się dojmujące wrażenie, że to nie tylko historia, zwłaszcza kiedy relacje polsko-żydowskie stały się ostatnio, za sprawą nieszczęsnej ustawy o IPN, znowu jednym z głównych – także światowych – tematów.

Czym zatem były wydarzenia marcowe sprzed pół wieku, kiedy komunistyczne władze przy aplauzie części obywateli wypędziły z kraju tysiące polskich Żydów? Jakie padały hasła, argumenty, jaka była ideologia stojąca za tym niesłychanym aktem bezprawia? I czy na pewno takie poglądy w społeczeństwie wygasły? Czy współcześnie politycy nie próbują przypadkiem ich znowu eksploatować? O tym wszystkim przeczytacie Państwo w najnowszej POLITYCE w artykułach Jerzego Baczyńskiego, Marcina Kołodziejczyka, Piotra Osęki, a także w wywiadzie z pisarzem Józefem Henem.

Zachęcam do lektury tych materiałów, które pokazują historyczne i współczesne konteksty Marca ’68. W uzupełnieniu rozmowa Jacka Żakowskiego z francuskim socjologiem Georges′em Minkiem o tym, jak historia jest wykorzystywana przez polityków w walce o władzę.

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE? Rafał Kalukin opisuje wewnętrzny konflikt w obozie rządzącym między szefem klubu PiS Ryszardem Terleckim i wicepremierem Jarosławem Gowinem. Juliusz Ćwieluch przepytuje dyplomatę Jacka Najdera oraz gen. Jarosława Stróżyka o to, jaką pozycję ma Polska w NATO i dlaczego tak słabą. Malwina Dziedzic przyjrzała się zaś kontrowersyjnemu senatorowi PiS Waldemarowi Bonkowskiemu, którego radykalne poglądy i wypowiedzi, odbierane czasami jako antysemickie, zaczynają już ciążyć partii rządzącej.

Ponadto: o tym, dlaczego miasta się wyludniają, czy nasze dzieci potrzebują tylu zabawek, którymi są zasypywane przez rodzinę, oraz o „czyścicielach wieżowców”, przez których wiele spółdzielni mieszkaniowych może popaść w poważne finansowe tarapaty, dotykające także lokatorów.

Polecam zakup POLITYKI z wielokrotnie nagradzanym, wstrząsającym filmem dokumentalnym „Ostatni w Aleppo”, pokazującym całą grozę wojny domowej w Syrii. Premiera DVD tego filmu właśnie z naszym tygodnikiem.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj