Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ponad 21 tys. zakażeń. Niedzielski: Przed nami trudne decyzje

Szpital tymczasowy covid-19 przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu Szpital tymczasowy covid-19 przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu Tomasz Pietrzyk / Polityka
W Polsce odnotowano dziś 21 045 przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku roku. „Mamy trwały trend zachorowań, materializuje się czarny scenariusz” – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłaszając nowe obostrzenia.

„Materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii. Wynik na poziomie 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków i jest to dynamika powyżej 30 proc.” – mówił minister Niedzielski na konferencji prasowej w KPRM, prezentując plan dalszych obostrzeń, które będą obowiązywały w kolejnych województwach: mazowieckim i lubuskim, od poniedziałku 15 marca do niedzieli 28 marca.

Czytaj także: Coraz więcej zakażeń. Szpitale przygotowują się na trzecią falę

Średnia dzienna zachorowań z ostatnich siedmiu dni przekroczyła poziom 14 tys., informował minister. „To jest ponad 27 proc. więcej niż było tydzień temu, wtedy średnia ta wynosiła 11 tys.” – mówił szef resortu zdrowia. „Zderzenie tych liczb pokazuje, że mało, iż mamy do czynienia z bardzo dynamicznym tempem rozwoju pandemii, to jest to trend trwały” – zaznaczył. To z kolei przekłada się na obłożenie szpitalnych łóżek przeznaczonych dla pacjentów covidowych. Zajętość infrastruktury dedykowanej walce z covidem minister ocenił na 70 proc. „W tym tygodniu mieliśmy przyrost obłożenia łóżek o ponad 2,5 tys. Tydzień temu było to 2 tys.” – mówił.

Z uwagi na dynamikę rozwijającej się sytuacji epidemicznej – jak mówił minister zdrowia – podjęta została decyzja o wprowadzeniu rozwiązań zaostrzających restrykcje w województwach mazowieckim i lubuskim.

Lockdown na Mazowszu i w Lubuskiem

W województwach mazowieckim i lubuskim działalność muszą więc zawiesić m.in.: hotele, instytucje kultury, baseny, sauny, solaria, salony odchudzające, kasyna, kluby fitness oraz siłownie, ograniczona zostanie także działalność galerii handlowych. Będą mogły w nich działać m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi, a także – nadal – usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.

Do mieszkańców województw mazowieckiego i lubuskiego trafi ponad 25 mln maseczek (odpowiednio: 21,6 mln i 4 mln). W województwach tych zostanie także wprowadzone nauczanie w klasach 1–3 w trybie hybrydowym – w piątek pojawi się odpowiednie rozporządzenie regulujące ten model edukacji.

Analogiczne ograniczenia od 13 do 28 marca będą obowiązywać w województwie pomorskim, do 28 marca przedłużone także zostały na Warmii i Mazurach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, konferencja prasowa 11 marca 2021 r.Adam Guz/Kancelaria Prezesa RMMinister zdrowia Adam Niedzielski, konferencja prasowa 11 marca 2021 r.

Minister Niedzielski i sekretarz stanu w KPRM, rzecznik prasowy rządu Piotr Müller zapowiedzieli także, że kolejne obostrzenia mogą mieć już charakter ogólnopolski. Premier Mateusz Morawiecki ma w ciągu kilku dni przedstawić rozwiązania w sprawie pomocy dla przedsiębiorców.

Piotr Müller już dziś rano w Plus Radiu zasygnalizował rekordową liczbę zakażeń. „Niestety ta dynamika zakażeń z ostatnich dni wskazuje na to, że dzisiaj będzie większa liczba niż wczoraj. Te dane są niepokojące, obawiam się, że przez najbliższe jeszcze dni będziemy obserwować, niestety, wzrost zakażeń i te dane nie będą pozytywne” – przyznał.

Podkast „Polityki”: Co nam przyniesie trzecia fala?

Jakie obostrzenia dotyczą całej Polski

W całym kraju do 28 marca obowiązuje zakaz organizacji m.in. wesel, komunii i przyjęć okolicznościowych. Wyłącznie online mogą się odbywać: targi, wystawy, kongresy i konferencje. W regionach, w których centra i galeria handlowe pozostają otwarte, obowiązuje ścisły reżim sanitarny. W sklepach, na targach lub w urzędach pocztowych obowiązuje limit klientów: 1 osoba na 10 m kw. – w sklepach do 100 m kw.; 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw.

Do 28 marca w całym kraju obowiązuje także zakaz działalności restauracji, z wyjątkiem usług związanych z przygotowywaniem i podawaniem żywności na wynos i w dowozie.

Tam, gdzie swoją działalność mogły wznowić hotele, do 28 marca obowiązuje ścisły reżim sanitarny: do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Placówki te mogą także dostarczać posiłki dla gości do ich pokojów.

Czytaj także: Kiedy koniec pandemii? Za dwa miesiące, za dwa lata?

Rekord zakażeń w Polsce

Jak podał w czwartek 11 marca resort zdrowia, zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce u 21 045 osób. Najwięcej przypadków notują: woj. mazowieckie (3756), śląskie (2597) i pomorskie (1704). Zmarło 375 pacjentów (w tym z powodu covid-19 99 osób, z powodu współistnienia covid-19 z innymi schorzeniami – 276 osób). „Przekroczyliśmy pułap 21 tys. zakażeń, co pokazuje, że epidemia się rozwija. Trzecia fala rośnie, mimo że w ostatnich dniach ta tendencja wzrostowa słabła” – mówił PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Rosnąca liczba zgonów to „pokłosie wcześniejszego wzrostu zakażeń”.

Od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w naszym kraju (4 marca 2020 r.) łącznie zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u 1 849 424 osób, z których 46 373 zmarły.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w szpitalach przebywa 18 686 chorych na covid-19, z respiratorów korzysta 1929 osób. Na pacjentów z covid-19 czeka łącznie 27 487 łóżek i 2736 respiratorów.

Czytaj także: Trzecia fala nas zalewa. Zemściła się bezmyślność rządu

Jarosław Kaczyński zaszczepiony

Od środy 10 marca trwają zapisy na szczepienia dla osób w wieku 69 lat (rocznik 1952). Z grupy 460 tys. uprawnionych chęć przyjęcia szczepionki firmy AstraZeneca zgłosiło już ponad 100 tys. osób.

Tymczasem w terminie wyznaczonym dla jego grupy wiekowej zaszczepił się także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (71 lat). Według rzecznika partii Radosława Fogiela prezes PiS po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki czuje się dobrze. Nie wiadomo, jakim preparatem został zaszczepiony.

Czytaj także: Coraz więcej zakażeń. Szpitale przygotowują się na trzecią falę

Szczepionka AstraZeneki a zakrzepy krwi

Na czwartkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski odniósł się także do sprawy ewentualnego związku między szczepieniami preparatem firmy AstraZeneka a przypadkami występowania zakrzepów krwi. Podejrzenia wobec preparatu zaważyły na decyzji sześciu krajów Unii Europejskiej – Danii, Austrii, Estonii, Litwy, Luksemburga i Łotwy – o zawieszeniu stosowania jednej z partii tej szczepionki – u czterech pacjentów po podaniu szczepionki zdiagnozowano niebezpieczne stany krzepnięcia krwi, a jedna z osób zmarła.

Niedzielski zapewnił, że Polska przygląda się sprawie, szczegółowy monitoring przypadków wystąpienia groźnych dla życia zakrzepów prowadzi także Europejska Agencja Leków.

EMA nie znalazła dotąd żadnych dowodów łączących zakrzepy krwi z zastosowaniem szczepionki AstryZeneki, a ich liczba nie przekracza tej obserwowanej w całej populacji. – Mamy już jedną opinię, która przez Komitet ds. Oceny Ryzyka przy EMA została wydana. Wskazuje ona, że nie ma bezpośredniego związku między produktem szczepieniowym AstryZeneki a właśnie tymi przypadkami – potwierdził polski minister zdrowia.

Czytaj także: Czy szczepionka AstraZeneki jest dość skuteczna?

Nie muszą nosić maseczek

W najnowszej nowelizacji rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii pojawiła się nowa grupa osób zwolnionych z nakazu zasłaniania nosa i ust. Osoby zmagające się z niewydolnością oddechową lub krążeniową, obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia od czwartku 11 marca 2021 r. nie muszą nosić maseczek. „Zdecydowaliśmy się, by dać możliwość tym osobom, które mają problemy z oddychaniem i które pozbawiliśmy tak naprawdę możliwości noszenia przyłbic, by nie musiały nosić maseczek. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie tych osób, które posiadają zaświadczenie lekarskie” – mówił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił jednak, że jeśli wyjątek będzie nadużywany przez osoby nieuprawnione, zostanie zlikwidowany.

Czytaj także: Wygramy z pandemią? Profesor Flisiak: Z covid-19 tak

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną